KLDR znovu začne demontovat svá jaderná zařízení

Pchjongjang/Tokio - KLDR znovu začne v Jongbjonu likvidovat jaderné zařízení, současně Pchjongjang oznámil, že do komplexu povolí vstup inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Tento krok následuje jen den poté, co USA vyškrtly Severní Koreu ze seznamu zemí podporujících terorismus. Proti tomuto kroku se ale vyslovili Japonci.

Své rozhodnutí vyškrtnout KLDR ze seznamu Washington v sobotu zdůvodnil tím, že KLDR přistoupila na požadavky týkající se kontroly jejího jaderného programu. Vypuštění KLDR z černé listiny ale vadí Japonsku.

Japonský ministr financí Šoiči Nakagawa označil americké rozhodnutí za politováníhodné. Podle něj tím oslabila pozice Tokia při jednáních o osudu dvou desítek Japonců unesených do KLDR. K vyšetření případu unesených chce Japonsko Severní Koreu přimět prostřednictvím ekonomických sankcí. Vymazání KLDR z amerického seznamu zemí podporujících terorismus ale podle Tokia účinnost sankcí oslabí, protože mimo jiné umožní Pchjongjangu žádat o půjčky u mezinárodních institucí.

Severní Korea se k demontáži svých jaderných zařízení zavázala v rámci šestistranných jednání se svým jižním sousedem, USA, Ruskem, Čínou a Japonskem. V srpnu ale práce zastavila a začala komplex na výrobu plutonia v Jongbjonu obnovovat. Svůj krok zdůvodnila tím, že se ji Spojené státy zdráhaly odstranit ze seznamu zemí podporujících terorismus.

KLDR před dvěma týdny nechala odstranit monitorovací kamery a pečeti MAAE z reaktoru v Jongbjonu a informovala inspektory, že se chystá vrátit do něj nukleární materiál. Ve čtvrtek pak zakázala inspektorům MAAE vstup do Jongbjonu.

Poté, co ale USA podle dohody vyškrtly KLDR z černé listiny, Pchjongjang dnes oznámil, že znovu začne s demontáží zařízení v komplexu v Jongbjonu.
Severokorejský jaderný program
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24