V soutěži umělé inteligence zvítězil vtipkující program

Reading – Při konverzaci na dálku přestává být možné poznat, je-li na druhé straně člověk nebo stroj. Při nedělním testu na univerzitě v Readingu dokázaly některé programy v chatu zmást lidi natolik, že se domnívali, že hovoří s živým člověkem. V soutěži tzv. chatbotů porotu nejvíce zaujal program, který vtipkoval.

Testu se zúčastnilo dvanáct dobrovolníků, kteří najednou chatovali s člověkem a s počítačovým programem, aniž věděli, který je který. Vědci se nakonec shodli, že umělá inteligence ještě natolik dokonalá, že by programy dokázaly zmást velké množství porotců v delší konverzaci, a to nejen v textové, ale i v audiovizuální formě. Žádný z chatbotů tak nedostal zlatou ani stříbrnou medaili.

Bronzovou medailí byl oceněn program od Freda Robertse, který zmátl hned tři lidi, paradoxně tím, že naznačoval, že je stroj, ale vtipkoval při tom. „Dneska je mi fakt mizerně. Ráno jsem si svou snídani omylem nepolil olejem, ale mlékem, takže mi zrezla, než jsem se do ní stačil pustit,“ psal program.

Další chatboty neváhaly člověku na druhém konci konverzace namluvit, že mají modré oči. Zdaleka ne všechny programy ale uspěly, některé ztroskotaly na prostých konverzačních tématech o počasí nebo probíhající finanční krizi.

Testování stojí na základech, které položil britský matematik a logik Alan
Turing, podle kterého právě konverzace prokáže, zda je stroj inteligentní nebo ne. Podle Turinga lze z faktu, že počítač mluví jako člověk, vyvodit skutečnost, že jako člověk také myslí. Takzvaný Turingův test později zdokonalil americký vědec Hugh Loebner, který pořádá od roku 1991 testování umělé inteligence.