Pohyb tatranských medvědů budou monitorovat telemetrické obojky

Starý Smokovec (Slovensko) - Medvědi v Tatrách dostanou speciální obojky. Slovenští ochránci přírody budou moci díky satelitním zařízením sledovat pohyb a aktivitu největší šelmy tatranských lesů. Doufají, že se jim podaří zastavit hysterii, která se v posledních letech na Slovensku začala šířit kvůli jejich údajnému přemnožení.

Telemetrický obojek každé dvě hodiny vysílá data o pohybu a činnosti zvířete přes satelit do počítače odborníků z Tatranského národního parku. Ochranáři ho chtějí nasadit i jednomu z huňáčů, kteří se pohybují v blízkosti lidských obydlí.

Za ztrátu plachosti medvědů mohou podle expertů lidé, kteří ve volné přírodě odhazují odpadky. Nové „obojkové“ opatření má společně se zavedením speciálních odpadkových kontejnerů zabránit nebezpečným setkáním medvěda s člověkem.

Na Slovensku se o medvědech vede bouřlivá diskuse. Jsou chráněni zákonem, podle lovců se ale přemnožili a je třeba je střílet. „Věřím tomu, že se nám podaří potlačit tu hysterii a dogmatismus v názorech na medvědy,“ říká ředitel správy Tatranského národního parku Pavol Majko.

Dnes v horách žije asi 800 medvědů, kterým v minulosti hrozilo vyhubení.

Telemetrický obojek pro medvědy ve Vysokých Tatrách
Telemetrický obojek pro medvědy ve Vysokých Tatrách
Více fotek
  • Telemetrický obojek pro medvědy ve Vysokých Tatrách autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/466/46525.jpg
  • Medvěd ve Vysokých Tatrách autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/466/46522.jpg
  • Medvěd ve Vysokých Tatrách autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/466/46523.jpg