Nana zeslábla na níži, vytvořily se příští bouře Omar a Paloma

Miami (USA) - Tropická bouře Nana, která se v neděli vytvořila nad Atlantským oceánem východně od karibských ostrovů, dnes zeslábla až na tropickou níži. Sdělilo to americké Národní středisko pro hurikány (NHC) v Miami na Floridě. V Karibiku se vytvořily další tropické níže Omar a Paloma. NHC odhaduje, že během letošní hurikánové sezony, která potrvá až do konce listopadu, by se mohlo vytvořit až 18 hurikánů, protože přetrvávají meteorologické podmínky, které vznik tohoto jevu podněcují, především vysoká teplota oceánské vody.

Větry, které Nanu doprovázely, snížily rychlost na 55 kilometrů v hodině a NHC předpokládá, že bouře bude nadále oslabovat. Oko Nany se nachází asi 1600 kilometrů západně od Kapverdských ostrovů a pohybuje se západo-severozápadním směrem setrvalou rychlostí 11 kilometrů v hodině. NHC předpovídá, že se během úterý rozpadne.

Ve východní části karibského moře se dnes vytvořila další tropická níže, která po zesílení na bouři dostane jméno Omar. Možná ještě během dnešního dne zamíří k Portoriku a americkým Panenským ostrovům, oznámilo NHC. Tuto 15. tropickou níži nynější hurikánové sezony doprovázejí větry o rychlosti 55 kilometrů v hodině, přičemž nárazy jsou ještě silnější. Její střed se ve večerních hodinách SELČ nacházel asi 300 kilometrů severně od ostrova Curaçao. Pohybuje se zatím na západo-severozápad, ale ve středu se asi stočí na severovýchod. Mohutné lijáky, které s sebou nese, zasáhnou Portoriko a americké Panenské ostrovy. Při odletu nad otevřený Atlantik by pak měla zesílit na hurikán.

Další níže vznikla také východně od nikaragujských břehů. Je natolik mohutná, že by se podle odborníků v příštích dvou dnech mohla stát tropickou bouří Paloma. Bedlivě ji sledují nejen nikaragujské úřady, ale také Honduras a severozápadní část karibské oblasti, ohrozit by mohla mexický poloostrov Yucatán, Kajmanské ostrovy a západní Kubu.

Hurikán Norbert, který v sobotu z části Kalifornského poloostrova vyhnal stovky lidí a zasáhl vichry o síle kolem 140 kilometrů v hodině mexickou pevninu, zabil do dnešního dne nejméně čtyři lidi. Nyní zeslábl v tropickou bouři.

Nedávno tropická bouře Ike přerostla v hurikán, který se přehnal přes karibskou oblast a pobřežní oblasti Mexického zálivu a vyžádal si kolem 130 lidských životů.