Sýrie navázala s Libanonen diplomatické styky

Damašek - Sýrie dnes navázala diplomatické styky s Libanonem na základě nařízení, které vydal syrský prezident Bašár Asad. Na normalizaci vztahů se obě země dohodly během srpnové návštěvy libanonského prezidenta Michela Sulajmána v Sýrii. Zatím ale není jasné, kdy bude syrská ambasáda v Libanonu otevřena.

Sýrie a Libanon se během Sulajmánovy návštěvy dohodly nejen na navázání diplomatických vztahů a na výměně velvyslanců, ale též na vyznačení sporných hranic mezi oběma státy. Ty jsou špatně určeny na několika místech, zejména pak v oblasti takzvaných farem Šibáa v kontroverzním sektoru na pomezí Libanonu, Sýrie a Izraele.

Sýrie a Libanon získaly nezávislost před více než 60 lety, ale diplomatické vztahy oficiálně nenavázaly. Sýrie dlouhou dobu pokládala malého souseda za „výtvor“ někdejší koloniální mocnosti Francie a svébytnou existenci Libanonu akceptovala jen omezeně. Za libanonské občanské války v letech 1975 až 1990 se Sýrie vžila do role jakéhosi protektora a do konfliktu zasáhla vlastními jednotkami. Ty pak v zemi zůstaly až do roku 2005. Odchod syrských vojáků z Libanonu po 29 letech si vynutila až vražda bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího v únoru 2005, která vyprovokovala v zemi výrazné změny. Ještě dnes ale urputně bojují o moc v Libanonu protisyrské a prosyrské strany a uskupení.