Ameriku čeká poslední předvolební debata Obamy a McCaina

New York - Americké voliče dnes čeká poslední televizní debata kandidátů na příštího prezidenta Spojených států. Barack Obama a John McCain se utkají na půdě Hofstrovy univerzity blízko New Yorku. Tři týdny před otevřením volebních místností se bude demokrat Obama snažit udržet a upevnit svůj výrazný náskok ve voličských preferencích. Republikán John McCain bude mít jednu z posledních velkých příležitostí obrátit sympatie voličů na svou stranu.

Předvolební průzkumy na pozadí hluboké finanční a úvěrové krize jasně favorizují senátora Obamu. Různá šetření mu přisuzují vedení o čtyři až deset procent. Většina respondentů jako důvod své podpory uvádí víru v Obamovu schopnost vyvést národ z nynějších hospodářských problémů. Ve snaze využít této přednosti zveřejnil Obama před dnešní debatou čtyři kroky k posílení trhu práce a k ochraně Američanů před dopady finanční krize. Opatření mají během dvou let stát daňové poplatníky 60 miliard dolarů.

„Potřebujeme dát lidem prostor k nadechnutí, aby se postavili zase na nohy,“ uvedl Obama v pondělí na mítinku v Ohiu, kde se připravuje na televizní střet. I když se snaží hrát na optimistickou notu, připouští, že Američané budou v příštích měsících a letech čelit těžkým časům. „Nepředstírám, že to bude jednoduché,“ řekl. Cestou k nápravě současné situace je podle něj vedle nových investic „přerušení zadlužovacího koloběhu“.

McCain znovu sází na zkušenosti

Hospodářské problematice se více věnuje i McCain, ale na rozdíl od svého rivala nové recepty na uzdravení americké ekonomiky před debatou nepředepsal. Místo toho znovu nabízí své životní a politické zkušenosti, které podle něho jeho o 25 let mladší rival nemá.

„Příští prezident nebude mít čas na to, zvykat si na svůj úřad,“ řekl v pondělí ve Virginii s tím, že budoucí hlava státu před tím, než přikročí k činům, nebude moci problémy studovat. „Bude muset jednat okamžitě. A k tomu potřebuje zkušenost, odvahu, odhad a smělý akční plán dostat zemi do nového směru,“ prohlásil.

Republikánský kandidát včera v Pensylvánii představil svůj penzijní a sociální plán zaměřený především na pomoc důchodcům, jejichž penzijní účty postihly nedávné otřesy na burze. Snížení daní z důchodů na navrhovaných deset procent by státní pokladnu stálo 36 milionů dolarů. Další úlevy předpokládá u rodin, které platí vzdělání dětí nebo hypotéky z příjmů z investic. Časově omezená opatření, která by měla skončit do dvou až tří let, přijdou podle odhadů na 52,5 miliardy dolarů.

Kandidáti si místo osočování vyjadřují obdiv

Oproti minulému týdnu, kdy se druhá televizní debata konala v ovzduší vzájemných ostrých výpadů a osočování, se tentokrát oba tábory snaží předvolební horečku tišit. Obama i McCain osobně několikrát vyzývali své stoupence k umírněnosti.

Když se publikum v pondělí na demokratickém shromáždění začalo při zmínce McCainova jména vysmívat, Obama lidi pokáral. „Tohle nepotřebujeme. My prostě potřebujeme hlasovat,“ řekl. Podobně se už o víkendu zachoval McCain. „Obdivuji senátora Obamu, respektuji ho a taková musí být politika. Chci tím říci, že vy také musíte projevovat úctu, a 99 procent lidí to dělá, čehož si cením,“ uvedl McCain.