Tymošenková nedá finance na předčasné volby

Kyjev - Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková odmítla poskytnout finanční prostředky na předčasné parlamentní volby, které vypsal prezident Viktor Juščenko. Finance si chce totiž nechat na zmírnění dopadů světové finanční krize.

Juščenko rozpustil minulý týden parlament a vypsal předčasné parlamentní volby na 7. prosince. Národní bezpečnostní rada, jíž Juščenko předsedá, v pondělí nařídila vládě, aby finance na volby poskytla z rezervního fondu.

V čele vlády ale stojí Juščenkova rivalka Tymošenková. Podle komise by měly volby stát v přepočtu až 1,4 miliardy korun „V době, kdy se každá kopějka počítá, kdy každá hřivna má význam v boji proti světové finanční krizi, utratit půl miliardy hřiven na nezodpovědné volby není ničím jiným než jednáním proti národním zájmům Ukrajiny,“ prohlásila Tymošenková s tím, že na volby peníze neuvolní.     

„Předčasné volby jsou pro Ukrajinu katastrofou a v jejich financování není žádná logika. Rezervní fond je k tomu, aby se z jeho prostředků překonávaly přírodní katastrofy, nikoli aby se vytvářely,“ dodala premiérka.    

Když teď peníze na volby nejsou, přípravy na ně se zastavily. Navíc se čeká na stanovisko soudu, který má projednat stížnost stoupenců premiérky na zrušení prezidentova rozhodnutí, jímž rozpustil parlament.