Parlamentní volby v Kanadě vyhrála vládnoucí strana

Ottawa - Předčasné parlamentní volby v Kanadě vyhrála dosavadní vládnoucí Konzervativní strana Kanady současného premiéra Stephena Harpera. Po spočtení naprosté většiny hlasů to oznámila volební komise. Podle ní se nejsilnější opoziční Liberální straně Kanady ve volbách nedařilo: voliči jí dali nejméně hlasů od roku 1984. Ani konzervativcům se však nesplnilo vše, v co doufali: nepodařilo se jim totiž získat většinu z 308 poslaneckých mandátů. V Kanadě šlo už o třetí parlamentní volby v posledních čtyřech letech.

Konzervativci získali v úterních volbách 37 procent hlasů, tedy 143 poslaneckých mandátů, což je zisk oproti dosavadním 127 mandátům. K tomu jim podle listu The Globe and Mail pomohla velká podpora voličů v provinciích Ontario a částečně i v Britské Kolumbii. K získání parlamentní většiny by ovšem konzervativci potřebovali 155 parlamentních křesel.

Vládnoucí strana si s tím však příliš těžkou hlavu zřejmě dělat nebude. „Už jsme ukázali, že menšinová vláda může fungovat, a dlužíme Kanaďanům to, že jim to v době globální ekonomické nestability ukážeme znovu,“ prohlásil dnes premiér Harper.

Na rozdíl od něj čeká jeho hlavního protivníka ve volbách, vůdce liberálů
Stéphana Diona, nejistá politická budoucnost. Jeho strana dopadla se ziskem 26,3 procenta hlasů nejhůř za posledních 24 let a v parlamentu bude mít oproti současným 95 poslancům pouhých 76. Dion je z frankofonního Quebeku a v celostátním měřítku mu uškodila ne zcela hladká angličtina. Odstoupit ale nehodlá. Prohlásil, že v době ekonomické krize bude jednat odpovědně vůči národu.

Volby kvůli ekonomické krizi

Harper požádal o vypsání předčasných voleb před měsícem, protože se mu nepodařilo dojednat další podporu liberálů pro svůj menšinový kabinet.

Podle analytiků k premiérovu rozhodnutí přispěly i obavy z možného oslabení kanadské ekonomiky, do níž by se mohla přelít krize ze Spojených států. Premiér v současnosti čelí kritice za pomalou reakci na globální finanční krizi. Podle Reuters nebyl Harper ještě před měsícem ochoten vážně připustit, že by krize mohla ve větší míře zasáhnout i kanadskou ekonomiku, přestože 75 procent kanadského exportu míří do Spojených států.