Další dějství polské politické frašky - ministři kvůli Kaczyńskému opustili v Bruselu jednací sál

Varšava - Spor polských politických špiček o to, kdo bude v Bruselu reprezentovat Polsko, se vyhrocuje. Prezident Lech Kaczyński odcestoval na summit EU, a to i přesto, že mu vláda vzkázala, ať nejezdí. V delegaci totiž pro něj podle premiéra Tuska nezbylo místo. Kaczyński chtěl na místo odletět vládním letounem, ten mu ale Tusk z Bruselu odmítl poslat. Prezident se proto na místo dopravil po vlastní ose. Další dějství politické tahanice se pak odehrálo u jednacího stolu. Když do sálu vstoupil prezident, polští ministři se demonstrativně zvedli a odešli.

Spor polských politických lídrů pokračuje. Na summit EU v Bruselu odcestoval premiér Tusk s ministrem financí a zahraničí, a to i přesto, že prezidentská kancelář oznámila, že vedoucím delegace bude prezident Kaczyński. Premiér nicméně tvrdí, že prezident není v Bruselu potřebný, protože tématem summitu je finanční krize, boj s klimatickými změnami a Lisabonská smlouva, a to má ve své kompetenci především vláda.

Kaczyński i přesto chtěl přijet, plánoval, že ho na místo dopraví jeden ze dvou vládních letounů. Pilot ale náhle onemocněl. Druhým letadlem měl cestovat Tusk. Politici ale za žádnou cenu nechtěli letět společně.

Nejdřív proto odcestoval do Bruselu Tusk, pak se letadlo mělo vrátit do Varšavy pro prezidenta. Šéf vlády ale rozhodl, že letadlo pro Kaczyńského nepoletí. Prezident proto odletěl z Varšavy letadlem Boeing 737 polských aerolinií LOT.

Podle polské veřejnosti zhorší hádka pověst Polska v Evropě

Ale tím polská politická fraška neskončila. Pokračovala totiž přímo v jednacím sálu. Když totiž dovnitř vešel prezident Kaczyński, ministr financí Jacek Rostowski spolu s ministrem zahraničí Radoslawem Sikorskim se zvedli a odešli. „Jsme gentlemani. Odešli jsme, když prezident vešel,“ vysvětloval Rostowski.

83 procent

Poláků se stydí za spor premiéra Tuska s prezidentem Kaczyńským.

Dohady premiéra a prezidenta vzbuzují rozčarování u polské veřejnosti. Dnes zveřejnily deníky Gazeta Wyborcza a Rzeczpospolita průzkum veřejného mínění, ze kterého vyplývá, že se většina Poláků (83 procent) za nynější spor o summit EU stydí. Veřejnost cítí rozčarování a zlost a myslí si, že hádka zhorší pověst Polska v Evropě.

Kaczyński neřekl, zda podepíše Lisabonskou smlouvu

Podle předsedy Evropského parlamentu Hanse-Gerta Pötteringa se dnes Kaczyński během pozdějších jednání o Lisabonské smlouvě, která v Polsku čeká jenom na jeho podpis, nevyjádřil, zda ji hodlá ratifikovat. Polský prezident prý o smlouvě neřekl nic, stejně jako polský premiér. Podle Pötteringa přitom seděli vedle sebe. Předseda parlamentu dodal, že Kaczyński slíbil vyřešení polských kompetenčních sporů do prosincového summitu EU.

Polský vládní letoun
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24