Brusel jedná s Kubou, Česko je proti

Brusel - Evropská unie jednala v Paříži se zástupci Kuby. Ti přistoupili na obnovení diplomatických rozhovorů poté, co unie v červnu zrušila sankce proti tamnímu režimu. Schůzky EU-Kuba se v Paříži za unijní stranu zúčastnili šéfové diplomacií Francie a České republiky Bernard Kouchner a Karel Schwarzenberg a člen Evropské komise pro rozvoj Louis Michel a za kubánskou stranu ministr zahraničí Felipe Pérez Roque. Schwarzenbergův postoj se ale od ostatních ministrů odlišuje.

Cílem nových kontaktů unie s Kubou je povzbudit proměnu jejího komunistického režimu v pluralitní demokracii. „Je to první krůček na dlouhé cestě,“ řekl Schwarzenberg. Zástupci EU ubezpečili Kubu o ochotě zahájit nový dialog. Ministr ale upozornil, že unie má svá pevná stanoviska ohledně nutnosti dodržování lidských práv a propuštění politických vězňů. Podle Schwarzenberga se řešily také následky celosvětové finanční krize a její dopady na Kubu.

Český ministr zahraničí ještě před začátkem schůzky avizoval, že jeho postoj k jednáním s Kubou se liší od většiny členských států evropské sedmadvacítky. Česká republika by si podle Schwarzenberga před obnovením diplomatických jednání přála na Kubě vidět alespoň nějaký posun v oblasti lidských práv, zejména při akcích diktátorského režimu vůči disidentům.

EU je ochotna Kubě pomoci s likvidací následků hurikánů 

Kubánský ministr hovořil o krušné ekonomické situaci ve své zemi zejména v souvislosti s následky pustošení karibské oblasti hurikány Gustav a Ike a zmiňoval se o zájmu o ekonomickou pomoc EU. Šéf české diplomacie ale k tomu řekl, že tato otázka je k řešení při jiné příležitosti. Podle prohlášení francouzského předsednictví EU potvrdila nicméně svou ochotu pomoci Kubě při odstraňování následků katastrofy.

Sankce, zahrnující například zákaz návštěv nejvyšších státních činitelů, přijaté po zákrocích kubánských komunistických úřadů proti disidentům v roce 2003, EU v podstatě pozastavila již v roce 2005.