Čeští entomologové u indického soudu neuspěli, Švácha ale dostane náhradní pas

Dárdžiling (Indie) - Český entomolog Petr Švácha, kterého indický soud v září zprostil obžaloby z nezákonného sběru brouků a hmyzu, dnes u soudu oproti předpokladům své doklady a osobní věci zpátky nedostal. Podle českého velvyslance v Dillí Hynka Kmoníčka prý ale z Indie bude moci odcestovat na náhradní doklady. Jeho kolega Emil Kučera, odsouzený v září za nelegální sběr brouků k tříletému nepodmíněnému trestu, měl mít dnes první stání odvolacího soudu. Soudce ale nepřišel a další stání by se mělo uskutečnit 6. nebo 12. listopadu.

Švácha čekal, zda se proti jeho zproštění obžaloby odvolají lesníci z přírodního parku Singalia, nedaleko něhož byli čeští entomologové zadrženi. Lhůta pro odvolání uplynula 10. října, zřejmě ho nikdo nepodal. „Všichni mě utvrzují, že k žádnému odvolání nedošlo,“ řekl České televizi český velvyslanec v Indii Hynek Kmoníček.

V případě, že se opravdu nikdo neodvolal, měl český entomolog dostat zpátky svůj cestovní pas. To se ale zatím nestalo, v termínu, kdy ho měl soud vydat, byl indický svátek, a úřad byl uzavřen. Úřadující soudce pak odjel na dovolenou, přičemž podle Kmoníčka nikdo jiný neví, kde pas je.

Podle českého velvyslance to ale Šváchovi v cestě domů nebrání. Kmoníček byl v Dárdžilingu kvůli dnešním jednáním a Švácha prý s ním odcestuje do Dillí s náhradním dokladem. V Dillí mu do něj bude vyřízeno výjezdní vízum a do konce měsíce by měl být entomolog v Praze. Kmoníček také řekl, že by Indové měli Šváchův pas vydat do 21. října. Pokud už v té době nebude v Indii, úřady mu ho zašlou. K řízení, které čeká Kučeru, velvyslanec řekl, že doufá, že se vše stihne do 21. prosince. Pak začíná v Indii dlouhé období svátků, které potrvá až do konce února.

Emil Kučera:

„Já jsem měl dnes první stání odvolacího soudu a vůbec jsem soudce neviděl. Obhájce také odjel. Jeho jakýsi pomocník mi sdělil, že soudce rozhodl, že slyšení bude 6. listopadu.“

Švácha a Kučera byli zadrženi 22. června nedaleko parku Singalia, asi 90 kilometrů od Dárdžilingu v severovýchodní Indii. Měli u sebe přes 200 exemplářů vzácných brouků a larev motýlů, nikoli však úřední povolení pro jejich sběr. Oba entomologové nicméně od počátku trvali na tom, že na území parku vůbec nevstoupili.

Soud v indickém Dárdžilingu 10. září Šváchu zprostil obžaloby, zatímco Kučeru překvapivě shledal vinným a vyměřil mu tříletý nepodmíněný trest vězení. Kučera se proti rozsudku na místě odvolal. „Možné jsou dva vývoje. Vývoj číslo jedna je, že odvolací soud v Dárdžilingu potvrdí vazební trest pro pana Kučeru. V tom případě bude automaticky následovat odvolání a případ se přesune k vyššímu soudu do Kalkaty,“ říká velvyslanec Kmoníček. Pokud soud Kučeru do vězení nepošle, popřípadě mu dá pokutu, bude podle českého diplomata možné, aby entomolog následně odcestoval domů.

Kučera dnes prohlásil, že mají spolu se Šváchou denně možnost konzultovat situaci s kamarády prostřednictvím internetu. Netrpí prý nouzí ani nedostatkem peněz, ale mají potíže dorozumět se s Indy
jednak kvůli jejich specifické angličtině, a také kvůli řečové vadě, jíž
trpí jejich právník.