Španělská policie zadržela Čecha za pašování kokainu

Madrid - Španělská protidrogová policie zadržela ve vodách u jihošpanělské Almeríe plachetnici, na jejíž palubě bylo 103 kilogramů kokainu. Zatknula přitom dvoučlennou posádku, kterou tvořili Čech a Rus. Podle policie by cena narkotika dosáhla 3,5 milionu eur (88,3 milionu Kč), pokud by ji pašeráci prodali ve velkém. Její "maloobchodní" cena by stoupla prakticky na dvojnásobek.

Zadržení lodi je součástí operace, která začala už v květnu na upozornění maďarských úřadů. Ty informovaly o zločinecké organizaci se sídlem ve Španělsku, která chystala námořní přepravu více než sta kilogramů kokainu z karibské oblasti. Organizace navázala spolupráci s nejmenovaným Čechem, jenž je napojen na obchodníky s drogami, kteří je přepravují právě po moři.

Český recidivista

Zadržený Čech byl podle španělské agentury EFE zatčen už jednou, v roce 2006, v souvislosti se zadržením plachetnice s nákladem 343 kilogramů kokainu ve vodách francouzského ostrova Guadeloupe.

Vyšetřovatelé zjistili, že Čech se před několika měsíci přesunul na jeden karibský ostrov, pravděpodobně ve francouzských Antilách, kde převzal loď plující pod vlajkou tichomořského Vanuatu a s tajným nákladem narkotika. Vyplul k Azorským ostrovům, odkud pokračoval ke španělským břehům. Tam jej na upozornění zadrželi celníci.