Diplomaté Severní Koreje čekají důležité oznámení

Tokio - Diplomati Severní Koreje dostali údajně pokyn, aby neopouštěli zastupitelské úřady a čekali na důležité oznámení. Informaci přinesl japonský list Jomiuri Šimbun. Podle jeho zdrojů by se měla zpráva týkat severokorejského vůdce Kim Čong-ila, který se už delší dobu neobjevuje na veřejnosti. Dále Japonci nevyloučili ani možnost, že se očekávaná zpráva bude týkat vztahů KLDR k Jižní Koreji.

Prozatím platí pro severokorejské diplomaty pokyn na neupřesněný počet dní. Bylo jim oznámeno, že mají zůstat v místě ambasád a jakékoli cesty omezit na minimum. Jihokorejská tajná služba zprávu ověřuje.

Už v srpnu Soul oznámil, že Kim prodělal pravděpodobně mrtvici. Na veřejnosti se naposledy objevil 14. srpna. Podiv vzbudilo to, že se 9. září nezúčastnil vojenské přehlídky uspořádané v rámci oslav 60. výročí vzniku KLDR.

Zhruba před týdnem zveřejnila severokorejská televize několik Kimových snímků. Nebyly však datovány a podle mnohých zpravodajců byly zřejmě pořízeny ještě před mozkovou příhodou. Jihokorejský ministr obrany I Sang-hui v pátek řekl, že Kim je pravděpodobně stále u moci, i když nebyl „určitou dobu spatřen na veřejnosti“. „Americké tajné služby se domnívají, že Kim stále stojí v čele severokorejské vlády,“ prohlásil ministr.

Podle jihokorejských představitelů byl Kim po mozkové příhodě operován a nyní se zotavuje. Pchjongjang ale spekulace o Kimově nemoci kategoricky popírá.

Naopak agentura Reuters nevylučuje, že se očekávaná zpráva pro diplomatický sbor bude týkat vztahů KLDR k Jižní Koreji. Pchjongjang tento týden pohrozil, že bude-li jihokorejský prezident I Mjong-bak pokračovat v nepřátelské politice, vztahy se Soulem přeruší.

I Mjong-bak po svém únorovém zvolení podmínil další dodávky humanitární pomoci KLDR spoluprací při ukončení jaderného programu a dodržováním lidských práv. Pchjongjang ho považuje za přisluhovače Američanů.

Severokorejský vůdce Kim Čong-il
Severokorejský vůdce Kim Čong-il