Vesmír voní po steaku, tvrdí britští vědci

Londýn - Podle britských vědců voní vesmír jako směs smaženého steaku, horkého kovu a svařování motorky. Britové se totiž ve spolupráci s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) snaží v laboratorních podmínkách vytvořit napodobeninu "vůně vesmíru", nyní proto přináší první výsledky výzkumu.

NASA najala Stevena Pearce, chemika a ředitele společnosti pro výrobu vůní Omega Ingredients, aby vůni vesmíru vytvořil v laboratoři. Pearce s tímto úkolem začal v srpnu a doufá, že do konce roku bude hotov.

Jak se Pearce dostal k nezvyklé práci, popisuje v několika větách: „Dělal jsem nějaké věci pro uměleckou výstavu letos v červenci a jednou z nich bylo napodobení vůně uvnitř vesmírné stanice Mir. Lidé z NASA se o tom dozvěděli a kontaktovali mě s prosbou, jestli bych nemohl napodobit vůni vesmíru, a pomoct tak kosmonautům.“

„Máme nějaké indicie naznačující, jak vesmír voní. V první řadě z rozhovorů s kosmonauty, kteří vystoupili do vesmíru a pak se v kosmické stanici svlékali a sundali přilby. Všichni se shodli, že to, co se s nimi z vesmírného prostoru vrátilo dovnitř, vonělo jako smažený steak, horký kov a dokonce i svařování motorky.“

Steven Pearce, chemik

Pearce dále uvedl, že napodobená vůně má pomoci při výcviku kosmonautů na zemi tak, aby podmínky, v nichž trénují například na ztrátu gravitace, byly co nejbližší tomu, s čím se ve vesmíru setkají. „Vůni smaženého steaku už jsme vyrobili, ale s horkým kovem máme problémy. Myslíme si, že je to vibrace energie v molekulách a to se do té vůně teď snažíme dodat,“ uzavřel Pearce.

Steak na grilu
Steak na grilu