V Ingušsku bylo údajně zabito až 50 ruských vojáků

Moskva - O život dnes v jihoruském Ingušsku přišli nejméně dva příslušníci jednotek ruského ministerstva vnitra, když na jejich konvoj zaútočila skupina ozbrojenců. Ruské státní sdělovací prostředky uvedly, že muselo být deset zraněných vojáků hospitalizováno a ruské síly zahájily odvetnou operaci proti "teroristům". Ingušská opozice na své webové stránce a očití svědci však tvrdí, že se terčem útoků staly dva ruské konvoje a že o život přišlo kolem 50 ruských vojáků.

Podle mluvčího ingušského ministerstva vnitra byl konvoj přepaden poblíž vesnice Mužiči, která leží asi 25 kilometrů východně od místní metropole Magas, dříve známé jako Nazraň. Jeden ze svědků sdělil, že vojsko teď vesnici uzavřelo a na hranici se sousedním Čečenskem vojáci kontrolují automobily. Nad oblastí prý krouží vrtulníky.

Naopak agentura Ria Novosti s odvoláním na ingušského prokurátora oznámila, že na kolonu zaútočilo střelnými zbraněmi a granáty asi 20 ozbrojených Čečenců a Ingušů. Zabili nejméně dva ruské vojáky a další zranili.

Ingušská opozice si stojí za tím, že nejméně dva Rusové byli zabiti v druhém konvoji, který jel na pomoc prvnímu, jenž se stal krátce předtím také terčem útoku vzbouřenců. Při napadení prvního konvoje přišlo prý o život kolem 50 příslušníků ruských sil. Pokud by se to potvrdilo, znamenalo by to podle pozorovatelů nejkrvavější útok v autonomní Ingušské republice v poslední době.

„Vojáci se nedokázali bránit, protože jejich vozy zasáhly granáty a palba ze samopalů. Až na jednoho přišli o život všichni v koloně,“ řekl místní policista.

Podobné incidenty jsou v Ingušsku poměrně časté, zejména v posledních měsících, kdy se do země šíří stále výrazněji násilí ze sousedního Čečenska, dlouhodobě zmítaného krvavými nepokoji. Moskva vysílá do oblasti početné armádní síly s úkolem potlačit povstání, za nímž jsou separatističtí islámští bojovníci. Hlavními zbraněmi separatistů jsou pumové útoky a ozbrojené přepady ruských vojenských kontingentů.

Zrovna dnes v jiné vesnici na severu Ingušska vybuchl automobil zaparkovaný před místní školou. Podle úřadů se nejspíš jedná o sebevražedný atentát rebelů.

Ruští vojáci
Ruští vojáci