Bývalá šéfka britské tajné služby: Reakce na 11. září byla přehnaná

Londýn - Reakce na teroristické útoky 11. září 2001 byla nesmírně přehnaná, řekla v rozhovoru pro britský deník The Guardian bývalá šéfka britské domácí tajné služby MI5 Stella Rimingtonová. Zároveň podotkla, že podle ní přispěla k radikalizaci mladých muslimů v Británii také spojenecká invaze do Iráku.

Podle Rimingtonové nebylo 11. září teroristickým útokem, který by se kvalitativně lišil od ostatních, byť byl hrůznější. „Byl to další teroristický incident. Byl ohromný, hrozný a zdál se horší, protože jsme ho viděli, jak se odehrává před našima očima v televizi,“ řekla Rimingtonová, která byla první ženou v čele MI5 a v této funkci pracovala do roku 1996.

„Žila jsem celý život s teroristickými událostmi a tento útok byl, pokud jde o mě, dalším,“ dodala. Vyjádřila také naději, že nástupce amerického prezidenta George Bushe přestane užívat termín „válka s terorismem“. „Obrátilo nás to nesprávným směrem, protože lidé si začali myslet, že terorismus můžete řešit především zbraněmi. A z toho plynulo Guantánamo, mimosoudní vydávání (podezřelých z terorismu) a… Irák,“ prohlásila.

Rimingtonová se také vyslovila proti plánu britské vlády, podle kterého by mohli být lidé podezřelí z terorismu zadržováni bez obvinění až 42 dní. „Měli bychom přistupovat k terorismu jako ke zločinu a řešit jej v rámci zákona. Neměli bychom ho považovat za něco mimořádného, pro co musíte vymýšlet nová pravidla,“ dodala.

Odmítla také tvrzení, například bývalého premiéra Tonyho Blaira, že invaze v Iráku nesouvisela s radikalizací mladých muslimů v Británii. Poukázala na to, že většina zatčených nebo sebevražedných atentátníků, kteří natočili před útokem video, uvedla, že Irák byl pro ně jednou z důležitých motivací. „Přehlížet účinek války v Iráku by bylo, myslím, zavádějící.“
Teroristický útok na New York z 11. září
Teroristický útok na New York z 11. září
Více fotek
  • Teroristický útok na New York z 11. září zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/258/25753.jpg
  • Voják autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/423/42273.jpg