NASA vypraví novou sondu, má prozkoumat ochrannou vrstvu sluneční soustavy

Houston - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánuje na dnešní odpoledne tamního času (večer našeho času) vypustit do vesmíru sondu IBEX. Jejím úkolem bude během své dvouleté mise podrobně prozkoumat vzdálené oblasti na pomezí naší sluneční soustavy a meziplanetárního prostoru. Sondu vynese do vesmíru raketa Pegasus.

Přístroj má tvar a velikost autobusové pneumatiky. Raketu, která jej ponese, vypustí letoun dnes ve tři čtvrtě na osm našeho času nad Tichým oceánem. Na opuštění letounu bude mít Pegasus podle informací NASA osm minut.

Cílem mise sondy je prozkoumat heliosféru, tedy obal z částic obklopující naši sluneční soustavu. Heliosféru si lze podle vědců představit jako jakousi „bublinu“, která náš planetární systém chrání před kosmickým zářením. Vzniká díky slunečním větrům v místě, kde se srážejí s vodíkem a heliem obsaženým v mezihvězdném prostoru. Vědci ale nedávno zjistili, že tlak slunečních větrů je nyní nejnižší za posledních 50 let. IBEX má proto také zjistit, jestli nehrozí, že by se vrstva heliosféry zmenšila. Sonda je tedy vybavena dvěma senzory, které budou údaje o slunečním větru shromažďovat.

Mise sondy IBEX, která stojí 165 milionů dolarů (3,1 miliardy Kč), má navázat na objevy dvou sond Voyager, které byly vypuštěny v roce 1977. Obě sondy nyní míří za hranice naší sluneční soustavy.