Kuba s Mexikem se dohodly na vydávání nelegálních imigrantů

Havana - Kuba se s Mexikem dohodla na vydávání nelegálních imigrantů. Smlouvu zřejmě podepíší ještě dnes. Přes Mexiko totiž vede hlavní trasa pro uprchlíky do Spojených států. Když mexické úřady prchající Kubánce chytí, pošlou je rovnou zpátky na ostrov. Dohodu s Mexikem oznámil kubánský ministr zahraničí s tím, že má pomoci omezit pašování lidí.

Mexické úřady v současnosti zachytí jen asi desetinu imigrantů a často jim jen vydají povolení k přechodu země do Texasu. Mexiko je totiž pro většinu Kubánců jen přestupní stanicí na cestě do Spojených států. Americké úřady spočítaly, že přes Mexiko přišlo loni přes 11 tisíc lidí, zatímco nebezpečnou cestu přímo přes Floridskou úžinu zvolilo jen tisíc lidí.

Pašeráci potřebují k cestě z Kuby do Mexika výkonné lodě. Ty kradou většinou přímo na Floridě. Většina amerických pojišťovacích společností už proto vyžaduje, aby bylo na palubě GPS sledovací zařízení.

Pašeráky loví u mexických břehů rychlé armádní čluny, které normálně hledají drogy. V poslední době ale příliv nestíhají a navíc přibývá násilností. V srpnu například pašeráci během pronásledování zapálili svou loď i s imigranty u pláže v Cancunu a utekli.

Nelegální migrace
Nelegální migrace