Pchjongjang odmítá zprávy o Kim Čong-ilově chatrném zdraví

Soul/Peking - Kim Čong-il nemá zdravotní potíže, vzkazuje světu Pchjongjang. Snaží se tak odvrátit spekulace, že je severokorejský vůdce nemocný, Kim Čong-il se přitom od srpna neobjevil na veřejnosti. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení dnes také vyvrátilo, že by se v KLDR mělo dít něco výjimečného. Podle japonských médií se KLDR chystala oznámit zprávu zásadního významu.

Podle japonského deníku dostali severokorejští diplomaté pokyn nevzdalovat se ze zastupitelských úřadů a čekat na mimořádně důležité oznámení. To se přitom údajně mohlo týkat vztahů KLDR k jižnímu sousedovi, Kimova zdravotního stavu nebo předání moci.

Spekulace o Kimově smrti jsou nesmysl

Severokorejská média nicméně o žádných významných změnách nepíší a ani se k tomu údajně nechystají. Státní agentura KCNA pouze vydala zprávu o tom, že se mimořádně sešla severokorejská vláda, aby projednala rozpočtové otázky.

Agentura Reiters zjišťovala, jak je to vlastně se zdravím severokorejského vůdce. Zdroj z Pekingu popřel, že by Kim trpěl akutními zdravotními problémy, které by ho přinutily k rezignaci. „Celkově není jeho zdravotní stav dobrý. Ale určitě nemá momentálně žádné potíže,“ uvedl. Spekulace o možném Kimově úmrtí přitom označil za nesmysl.

Spekulace o Kimově zdraví odmítl i bývalý spolupracovník jihokorejského prezidenta I Mjong-baka Ču Pu-kil, který minulý týden jednal v KLDR o posílení vzájemných vztahů obou Korejí. „Severokorejští funkcionáři, s nimiž jsem v Pchjongjangu hovořil, vehementně odmítali spekulace médií, že Kim má zdravotní problémy,“ řekl Ču jihokorejské agentuře Jonhap.

Kim Čong-il naposledy vystoupil na veřejnosti 14. srpna. Potom podle jihokorejských a amerických tajných služeb prodělal mozkovou mrtvici, po níž částečně ochrnul. Představitelé tajných služeb se nicméně domnívají, že Kim se nyní zotavuje a stále pevně drží v rukou moc.