Cenu Česká hlava obdrží chemik Pavel Hobza

Praha - Národní cenu Česká hlava letos získá Pavel Hobza z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Na včerejším zasedání o tom rozhodla vláda. Novinářům to po jejím jednání řekl místopředseda kabinetu Jiří Čunek. Vláda uděluje Národní cenu Česká hlava za mimořádné výsledky dosažené při vědeckém výzkumu od roku 2005. Je to dosud nejvyšší vědecké vyznamenání v republice a někdy se o ní hovoří jako o české Nobelově ceně.

Ocenění Česká hlava je spojeno se stejnojmenným projektem, který byl vyhlášen v roce 2002 na podporu vědecké a technické inteligence. Cena je dotovaná milionem korun. Vláda o nositeli rozhoduje na návrh Rady pro výzkum a vývoj. Oceněný musí být státním občanem České republiky. Loni se nositelem ceny stal chemik Antonín Holý, vědec, který se podílel na vývoji léků, které mimo jiné pomáhají pacientům s nemocí AIDS.

Letos bude poprvé udělena Cena předsedy Rady pro výzkum a vývoj za rok 2008, kterým je premiér Mirek Topolánek. Získá ji ředitel Psychiatrického centra Praha a Centra Neuropsychiatrických studií v Praze Cyril Höschl. Cena předsedy rady je oceněním za propagaci či popularizaci výzkumu a vývoje a uděluje se za celoživotní dílo.