Kameramana RTL zabila v srpnu v Gruzii ruská kazetová bomba

Amsterdam - Za smrt nizozemského kameramana televize RTL v srpnové rusko-gruzínské válce může podle nizozemských vyšetřovatelů ruská kazetová bomba. Stan Storimans zahynul, když natáčel stahování gruzínských jednotek z města Gori po těžkých bojích s ruskými silami. Kazetové bomby se po vypuštění rozpadnou na mnoho malých náloží a zamoří široké okolí. Část z nich po dopadu nevybuchne, a vytvoří tak de facto minové pole, které ještě dlouhá léta zraňuje a zabíjí. Mezinárodní společenství usiluje o úplný zákaz těchto bomb, Moskva ale jejich užití už dřív popřela.

Storimans byl podle mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch mezi osmi lidmi, kteří přišli o život během ruské vojenské ofenzivy 12. srpna. Nizozemské ministerstvo zahraničí s odvoláním na závěry vyšetřování své zvláštní komise zabývající se tímto incidentem uvedlo, že Storimanse zabila kazetová munice. Jeho kolega utrpěl lehčí zranění. „Munice byla vystřelena typem rakety, kterou lze nalézt jen v ruském vojenském arzenálu,“ uvedlo ministerstvo.

Zástupce náčelníka ruského generální štábu Anatolij Nogovicyn ale v srpnu uvedl, že Rusko podobné bomby nepoužilo, protože to nebylo zapotřebí. Šéf nizozemské diplomacie Maxime Verhagen řekl, že hodlá problém kazetových bomb nastolit ve stálé radě Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, jejímž je Rusko členem.

Naposledy se sešli zástupci stovky zemí na konferenci o zákazu kazetových bomb letos v květnu v Dublinu. Shodli se na návrhu deklarace, která počítá se zákazem výroby a užívání této munice, jakož i obchodování s ní. Navrhuje také, aby nynější zásoby byly zlikvidovány do šesti let.

Kazetová bomba
Kazetová bomba