Život v Řecku se zastavil, zemi ochromila generální stávka

Atény - V Řecku se koná 24hodinová generální stávka. Nefungují letiště, veřejná doprava ani služby, zavřené jsou školy i banky, nemocnice ošetřují jen naléhavé případy. Nevycházejí noviny, nevysílá televize ani rozhlas, zastavila se také doprava mezi pevninou a řeckými ostrovy, které dnes budou odříznuty od světa. Narušen je i provoz velkých státních firem, jako je elektrárenský podnik DEI. Stávku svolaly největší odborové svazy v zemi - nelíbí se jim vládní úsporná opatření a plán na privatizaci. Odpoledne se očekává masový pochod k budově parlamentu.

Ke stávce vyzvaly dva největší odborové svazy, Všeobecná konfederace řeckých pracujících (GSEE) a odborová organizace státních zaměstnanců ADEDY. Hospodářská politika vlády podle nich strhává lidi do chudoby. Protest je zaměřen proti poklesu reálných mezd, důchodové reformě, daňovému systému a privatizaci firem, jako je letecká společnost Olympic Airlines. Ta v rámci stávky zrušila 152 vnitřních a zahraničních letů, její menší konkurent Aegean Airlines zrušil 46 letů na území Řecka. Na zítra se chystá stávka maloobchodníků, v dalších týdnech pak chtějí odbory s 24hodinovými stávkami pokračovat.

Odbory tvrdí, že očekávané rozsáhlé propouštění a vládní reformy sahající na mzdové a sociální jistoty Řeků zavedou národ do bídy. Podle vládních údajů žije každý pátý Řek pod hranicí chudoby, která je v této zemi stanovena na pět tisíc eur ročně (125 tisíc Kč). Řecký premiér Kostas Karamanlis, jehož křehká většina v parlamentu je ohrožena skandály, slíbil opatření chránící spotřebitele před růstem cen a přislíbil vyplatit náhrady zaměstnancům privatizovaných společností.

Generální stávka v Řecku
Generální stávka v Řecku