Náměstek ruského ministra financí propuštěn z vazby, obvinění ze zpronevěry odmítá

Moskva - Úřad ruského generálního prokurátora dnes propustil z vazby náměstka ministra financí Sergeje Storčaka obviněného ze zpronevěry. Vyšetřování skončilo a obviněný nemá žádné prostředky k jeho ovlivňování, zdůvodnila prokuratura svě rozhodnutí. Storčak slíbil, že až do soudu se nevzdálí z Moskvy, všechna obvinění ale nadále odmítá.

Storčak byl loni v polovině listopadu vzat do vazby s dalšími dvěma muži, významnými podnikateli, údajně kvůli převodu části ruských zahraničních pohledávek na společnost Sodexim. Následně byl obviněn z dalšího trestného činu, kterým je zneužití služebních pravomocí. Údajně získal ze státního rozpočtu přes 43 milionů dolarů (více než 770 milionů korun).

Podle analytiků v Moskvě jsou obvinění politicky motivovaná a jsou projevem úporného boje o moc uvnitř Kremlu. Jsou údajně také výsledkem útoků na ministra financí Alexeje Kudrina, který je konzervativcům trnem v oku pro své úporné prosazování přísné fiskální politiky a tržních reforem. Pokusy odstranit Kudrina v období předávání moci mezi Vladimirem Putinem a Dmitrijem Medveděvem se podle agentury Reuters nezdařily a Kudrin se stal členem Medveděvova zvláštního týmu pro mimořádná opatření, jež mají ochránit ruskou ekonomiku před důsledky globální finanční krize.