Americký ministr obrany upozorňuje na Irák a Guantánamo

Washington - Americký ministr obrany Gates varoval, že dohoda s Irákem o pobytu amerických vojsk do roku 2011 se musí podepsat ještě letos. Na konci roku 2008 totiž americkým vojákům vyprší mandát OSN a Američani by od ledna 2009 v Iráku už nemohli dál operovat. Gates tak reagoval na žádost irácké vlády o změny v textu smlouvy. Ministr také konstatoval, že věznici Guantánamo na Kubě bude muset zavřít až nový americký prezident. Právě Gates se v Bushově vládě zasazoval o zrušení této kontroverzní věznice.

Irácká vláda se včera rozhodla, že požádá Spojené státy o změny v návrhu nové bezpečnostní dohody. Zatím není jasné, o jaké změny by se mělo jednat. V současném znění dohody, o kterém se dále jedná, se počítá s tím, že pokud irácká vláda nepožádá o prodloužení mandátu amerických jednotek, odejdou ze země do konce roku 2011.

Zavřít Guantánamo Bush nestíhá

Gates vysvětlil, že Bushova administrativa usoudila, že aby se mohlo zavřít Guantánamo, je třeba přijmout příslušnou legislativu. To ale podle Bílého domu není v současné napjaté době před prezidentskými volbami možné.

Věznice Guantánamo a podmínky, kterým jsou zadržení vystaveni, jsou dlouho předmětem kritiky jak neziskových organizací zabývajících se lidskoprávní tematikou, tak i blízkých spojenců USA. Nejčastější a nejvážnější výtkou je fakt, že věznice neodpovídá mezinárodním právním standardům.

Tajná schůzka Američanů a Rusů ve Finsku

Představitelé ruské a americké armády, Nikolaj Makaron a Mike Kuklen, se sešli poprvé od kavkazské krize na tajné schůzce ve Finsku. Americký ministr obrany Robert Gates schůzku komentoval slovy, že není nikdy na škodu udržovat komunikační kanál mezi USA a Ruskem otevřený.

Makaron jednání označil za otevřené a upřímné. Podle něj se podařilo na obou stranách najít pochopení pro důvody, proč vztahy obou velmocí ochladly.