Vědecká výprava změří vrstvu sněhu a ledu na Arktidě

Londýn - Britští vědci se začátkem roku 2009 vydají změřit přesnou tloušťku mrazivého krunýře Arktidy, aby tak doplnili údaje ze satelitů a ponorek, jejichž měřící systémy nerozlišují vrstvy ledu od vrstev sněhu. Uvedl to dnes vedoucí týmu Pen Hadow. Nové poznatky by měly být představeny na konferenci Mezivládní skupiny odborníků o změnách klimatu OSN, která proběhne příští rok v Kodani.

Tříčlenná badatelská skupina zahájí v únoru 1200 kilometrů dlouhou cestu z Kanady k zeměpisnému severnímu pólu. Do května hodlá získat miliony údajů a vzorků ledu, sněhu a ovzduší. Výzkumníci budou podle Hadowa čelit až padesátistupňovému mrazu a budou muset i plavat s přístroji v mrazivé vodě.

„Jediným způsobem, jak pořádně zjistit tloušťku sněhu a ledu, je měřit od povrchu polární krusty a ve vrtech,“ poznamenal Hadow, který jako první člověk došel v roce 2003 sám bez asistence z Kanady na severní pól. V nové misi ho budou provázet Ann Danielsová a Martin Hartley.

Poznatky britského týmu budou představeny na konferenci Mezivládní skupiny odborníků o změnách klimatu OSN, která se uskuteční v příštím roce v Kodani. Odhady, za jak dlouho by v důsledku globálního oteplování mohl arktický ledový příkrov zmizet, se zatím podle agentury AFP pohybují od pěti do sta let.