NATO omylem zabilo devět afghánských vojáků, al-Káida znovu vyzývá k boji proti USA

Kábul - Při náletu vojsk NATO v afghánské provincii Chóst zahynulo devět afgánských vojáků a tři další byli zraněni. Americká armáda incident potvrdila, šlo o chybný útok spojeneckých sil. Afghánské ministerstvo obrany akci odsoudilo a slíbilo, že ji vyšetří a pachatele požene k odpovědnosti.

Mluvčí afghánské armády řekl, že afghánští vojáci v Chóstu zajišťovali bezpečnost lidí, kteří se přišli zaregistrovat jako voliči v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Americká armáda nevyloučila , že vojáci byli zabiti kvůli špatné identifikaci cíle. „Afghánské ministerstvo obrany odsuzuje tento útok a slibuje afghánskému lidu a armádě, že incident budeme vyšetřovat se vší vážností, dokud pachatelé nebudou postaveni přes spravedlnost,“ uvedlo afghánské ministerstvo obrany.

Kvůli rostoucímu počtu zabitých civilistů chce afghánská vláda přehodnotit přítomnost přibližně 70 tisíc zahraničních vojáků v zemi. Letos tady zahynulo přes 700 civilistů, z toho 250 při bojových operacích mezinárodních sil. Poměrně zřídka se ale stává, že zahraniční vojáci podniknou na své afghánské spojence nálet.

Al-Káida vyzývá k útoků na USA, Afghánistán navštívil britský ministr

Rozbouřenou situaci v Afghánistánu využili také příznivci mezinárodní teroristické sítě al-Káida. Přes internet vyzvali k útoku proti Spojeným státům ještě před prezidentskými volbami. Atentát prý přispěje k vítězství McCaina a k prodloužení válek v Iráku a v Afghánistánu, které v podle al-Káidy Ameriku vojensky a hospodářsky vyčerpají. Vyšetřovatelé nyní zkoumají, zda je tato hrozba reálná.

V Afghánistánu také jednal britský ministr obrany John Hutton se svým protějškem o další přítomnosti britských vojáků v Afgánistánu. V rámci mezinárodních sil ISAF slouží v zemi 8 500 britských vojáků, s nimiž se ministr sešel v jižní provincii Hílmand. V Kábulu ocenil afghánskou armádu a vyslovil se pro další spolupráci. „Britské ozbrojené síly spolupracují velmi úzce a úspěšně s afghánskou armádou a rozvíjejí své schopnosti. Myslím, že udělaly velký pokrok. Mezi Afghánistánem a Spojeným královstvím je a bude trvalý a pevný vztah,“ řekl Hutton.

V řadách Talibanu od včerejška 18 obětí, koaliční síly hlásí tři mrtvé

Osmnáct členů Talibanu přišlo od středy o život v bojích s americkými vojáky na jihu a západě Afghánistánu. Informovala o tom dnes armáda USA, podle níž tři členy koaličních jednotek vedených Spojenými státy zabila ve středu večer na západě Afghánistánu bomba nastražená u silnice.

Americká armáda v noci na dnešek také uvedla, že se podařilo osvobodit muže, uneseného v polovině srpna a zadržovaného asi 50 kilometrů od Kábulu. Američana, který pracoval v Afghánistánu na obnově místní infrastruktury, se podařilo dostat na svobodu minulý týden při mimořádné noční vojenské akci.