New York umožní Bloombergovi ucházet se potřetí o post starosty

New York - Newyorská městská rada dnes dala zelenou miliardáři Michaelu Bloombergovi, aby se potřetí za sebou ucházel o post newyorského starosty. Rada poměrem 29 ku 22 hlasům schválila Bloombergův návrh, podle něhož může být změněno pravidlo, že starosta New Yorku může tento post zastávat jen dvě funkční období.

Bloomberg své rozhodnutí potřetí kandidovat oznámil před třemi týdny. Jako důvod uvedl, že současná finanční krize, která otřásá Spojenými státy, vyžaduje, aby hlavní město amerického finančnictví řídil někdo s jeho zkušenostmi.

New York s více než osmi miliony obyvatel je po krachu velkých finančních ústavů na Wall Street vystaven ekonomické nejistotě, protože město silně závisí na příjmech z finančního sektoru.

Newyorští voliči v roce 1993 rozhodli, že volení zástupci městské správy, tedy i starosta, mohou svou funkci zastávat maximálně dvě čtyřletá období. Bloombergovo druhé funkční období končí příští rok. Pokud by byl zvolen ve volbách příští rok v listopadu i potřetí, jeho mandát by končil v roce 2013.

Bloombergův plán má však mnohé kritiky. Ti mu prý nevyčítají ani tak fakt, že chce znovu kandidovat, jako spíš způsob, jakým se to snažil prosadit.

Šestašedesátiletý Bloomberg, který je bez stranické příslušnosti, byl do funkce newyorského starosty zvolen krátce po teroristických útocích z 11. září 2001. Pracuje za symbolický plat ve výši jednoho dolaru ročně. Jeho majetek se odhaduje na 20 miliard dolarů. Původně byl členem Demokratické strany, pak ale přešel k republikánům. Loni v létě však vystoupil i z této strany.