Zpopelnění Haidera odloženo kvůli nové pitvě, spekuluje se o vraždě

Vídeň - Zpopelnění tělesných ostatků bývalého zemského hejtmana Jörga Haidera v korutanském Villachu se nekonalo. Ostatky šéfa krajně pravicového Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ), který zahynul 11. října nedaleko Klagenfurtu při autonehodě, nebyly do krematoria vůbec přivezeny. Rodina Jörga Haidera si totiž podle rakouských novin vyžádala novou pitvu.

Zpopelnění Haiderových tělesných ostatků a poslední rozloučení v krematoriu bylo údajně odloženo kvůli další pitvě. Ta má být provedena v zahraničí, nejspíše v Itálii nebo ve Švýcarsku. Pověřený pohřební ústav pouze potvrdil, že kremace byla odložena.

Otazníky, které provázejí smrt nejproslulejšího rakouského populisty, tedy dále trvají a objevují se i nové spekulace.

Později bylo oznámeno, že jel rychlostí 142 kilometrů za hodinu v místě, kde byla povolená jen rychlost 70 kilometrů za hodinu, a že měl v krvi 1,8 promile alkoholu.

Právě tento údaj se prý ale nezdá jeho vdově Claudii, která nevěří, že by její muž v tak krátké době vypil tolik alkoholu. Na společenské akci ve Veldenu podle svědectví řady lidí totiž Haider prakticky vůbec nepil.

Haiderova nehoda

2Haider v časných ranních hodinách 11. října havaroval se služebním vozidlem, které řídil a v němž jel sám. Po předjížděcím manévru vyjel ze silnice, narazil mimo jiné do betonového sloupku a několikrát se s vozem převrátil. Při nehodě utrpěl četná těžká zranění, kterým na místě podlehl.

Teprve při záhadné zastávce v jedné klagenfurtské restauraci vypil Haider s neznámým společníkem údajně velkou rychlostí celou láhev vodky.

Vdova i další přátelé ale tvrdí, že větší množství alkoholu a navíc v krátkém čase Haider nikdy nepil. Chtějí proto nechat znovu přezkoumat nejen obsah alkoholu v krvi, ale i prověřit možnost, že Haiderovi byl podán nějaký omamný prostředek, například uspávací kapky.

Havarovaný vůz rakouského pravicového politika Jörga Haidera
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24