Sankcemi nás k poslušnosti nepřinutíte, vzkazuje do Washingtonu ruský ministr Lavrov

Moskva - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil Spojené státy z porušení mezinárodního práva. Toho se podle něj USA dopustily uvalením sankcí na ruskou státní organizaci Rosoboronexport, která vyváží zbraně. Americký krok podle Lavrova bude mít vliv na vztahy mezi Moskvou a Washingtonem a na jejich spolupráci v otázce kontroverzního íránského jaderného programu. Spojené státy uvalily sankce na ruské obchodníky se zbraněmi, protože údajně dodávají technologie, které mohou být použity k výrobě jaderných zbraní.

„Nové sankce nemají vůbec žádnou oporu v mezinárodním právu,“ prohlásil Lavrov. „Pokud si někdo ve Washingtonu myslí, že USA tímto krokem přinutí Rusko k poslušnosti a k přijetí amerického řešení íránského jaderného problému, tak se plete.“

Rosoboronexport je společně s 11 čínskými a jednou venezuelskou společností na seznamu firem, na něž USA uvalily sankce kvůli tomu, že údajně dodávaly do Íránu, do Severní Koreje a do Sýrie technologie využitelné pro sestrojení zbraní hromadného ničení. Írán a Sýrie jsou na americkém seznamu zemí podporujících mezinárodní terorismus, Severní Koreu z něj USA vyškrtly před dvěma týdny. Sankce jsou účinné od čtvrtka, platí dva roky a zakazují všem americkým vládním agenturám jakkoli jednat s postiženými firmami.