Britští záchranáři pátrali po stovkách ztracených maratonců, všechny našli

Londýn - Britští záchranáři pátrali během uplynulé noci a dneška po stovkách účastníků dvoudenního krosového maratonu, kteří kvůli  špatnému počasí uvízli v horách v Jezerní oblasti (Lake District) na severozápadě Anglie. Akce s názvem Original Mountain Marathon byla předčasně ukončena v sobotu kvůli prudké bouři a přívalovým dešťům a značná část běžců byla nucena na trati přenocovat. Dnes odpoledne policie oznámila, že už se podařilo najít všechny dočasně ztracené sportovce.

Záchranáři našli nejméně třináct podchlazených nebo lehce zraněných lidí, které smetly lokální záplavy. Část z dvou a půl tisíce maratonců se stihla včas vrátit, zbytek dobrodruhů musel v horách vichřici přečkat do rána. Na tři stovky lidí se ukrylo v dole, kam ale nateklo 40 centimetrů vody. Jiní nocovali pod širým nebem. Oficiálně ale nebyl nikdo nahlášen jako pohřešovaný.

Po příchodu bouře se v chráněné jezerní oblasti odehrávaly dramatické scény, řekli BBC někteří z účastníků, kteří se již vrátili do údolí. Televize ukazovala soutěžícími pořízené záběry, na nichž se lidé v bouři prodírají vodní masou. „Pro ty účastníky, kteří neměli potřebné zkušenosti, to bylo bezpochyby nebezpečné,“ řekl televizi účastník Rob Darrington.

„Byli jsme jen v 700metrové výšce a už tam foukal hodně silný vítr. Ti co byli až na vrcholu si toho museli asi dost vytrpět. Na druhou stranu jsou zkušení, takže si určitě poradili,“ popsal situaci jeden z účastníků. Přesto se ozvala kritika na adresu pořadatelů, kteří údajně neměli závodníky na trasu vůbec pustit a hazardovali s jejich životy. Záchranářům navíc nedokázali říct, kolik lidí v horách zůstalo.

Navzdory senzačním zprávám médií, která referovala o tisícovce nezvěstných, byli organizátoři poměrně klidní. Valná většina účastníků je totiž podle nich na závod velmi dobře vybavena, řada z nich je připravena postavit stan či bivak ve volné přírodě.

Original Mountain Marathon - jedna z fyzicky nejnáročnějších akcí

Tradiční dvoudenní krosový maraton je považován za jeden z fyzicky nejnáročnějších v Británii. Založen byl v roce 1968 a za svou čtyřicetiletou tradici dosud nebyl nikdy přerušen. Účastníci si mohou vybrat trasu buď 40 nebo 80 kilometrů a musí být celou dobu závodu zcela soběstační. Proto většinou závodí v dvoučlenných týmech, které s sebou nesou vše potřebné včetně zásob a bivaků nebo stanů. Jakékoli satelitní navigační systémy a mobilní telefony jsou při závodu zakázané, na většině území národního parku ani není mobilní signál.