Varšava má po 25 letech výstavby celou první linku metra

Varšava - V polském hlavním městě Varšavě dnes po 25 letech od zahájení stavby zahájila provoz po celé své plánované délce první linka metra. První úsek byl spuštěn v roce 1995. Linka vede od severu k jihu, je dlouhá 23 kilometrů a má 23 stanic. Pro veřejnost byly nové stanice otevřeny již v sobotu večer na slavnosti, které se účastnili tisíce Varšavanů. Až do dnešních čtyř hodin ráno se mohli vozit bezplatně.

Hlavní město Polska, ve kterém žije 1,7 milionu lidí, má tak zatím pouze jednu trasu metra. Radnice již zahájila přípravu na výstavbu druhé linky, která by měla vést kolmo na první, tedy od východu k západu. Otevření druhé linky metra je také jedním z předpokladů pro fotbalové mistrovství Evropy v roce 2012, které má Polsko pořádat spolu s Ukrajinou. Varšavu hodnotí UEFA jako místo značného rizika nejen proto, že práce na stavbě nového stadionu ještě nezačaly, ale navíc hrozí, že město nestihne postavit plánovanou druhou trasu metra, která má ke stadionu vést.

První návrhy na podzemní dráhu ve Varšavě se objevily již před druhou světovou válkou. Vlastní výstavba byla ale zahájena až hluboko v komunistickém režimu, trpěla nepříznivými geologickými podmínkami a nedostatkem financí. Teprve v posledních letech se na financování podílely i fondy Evropské unie.