V čele bavorské vlády bude Horst Seehofer

Mnichov - Horst Seehofer se dnes stal novým bavorským premiérem. Předseda konzervativní Křesťanskosociální unie (CSU) nahradí v čele vlády největší německé spolkové země Günthera Becksteina, jenž oznámil rezignaci po volebním debaklu CSU v zemských volbách před čtyřmi týdny. Seehofer byl už o víkendu zvolen předsedou CSU.

Seehoferovi dnes v bavorském zemském sněmu stačily hlasy poslanců CSU a FDP, tedy dvou stran, které se dohodly na vytvoření koaliční vlády.

CSU si musela po volbách z 28. září hledat koaličního partnera, protože poprvé po téměř 50 letech nezískala v regionálním parlamentu absolutní většinu mandátů při zisku „pouhých“ 43 procent hlasů. CSU a FDP podepsaly koaliční dohodu v pátek a během víkendu ji schválily i jejich mimořádné sjezdy.

Své zvolení na pětileté funkční období dnes sledoval Seehofer zpočátku z galerie pro hosty, neboť není členem bavorského parlamentu. Po složení přísahy prohlásil, že své zvolení bavorským premiérem považuje za vyvrcholení své politické kariéry.

Německý prezident Horst Köhler dnes ráno Seehofera zprostil jeho dosavadní funkce spolkového ministra zemědělství. Nejmocnější bavorský politik se tak bude soustředit na svou „mnichovskou misi“, i když už o víkendu slíbil, že bude důrazně prosazovat program CSU v Berlíně, a to i vůči sesterské CDU.

S tou se bavorská strana neshoduje například v otázce rozsahu náhrad za náklady na dojíždění do zaměstnání nebo v otázce dědické daně.

Desátý poválečný bavorský premiér nyní musí do své vlády vybrat jednotlivé ministry, z nichž dva - hospodářství a vědy - budou zástupci FDP. Členové kabinetu by měli v zemském sněmu složit přísahu už tento čtvrtek.

Seehofer má své kritiky

Seehofer není ani ve své vlastní straně přijímán bez výhrad. Bývá mu vyčítán egoismus, porušování slibů a sklon k intrikování. Loni jej poškodil i mimomanželský vztah.

Předseda bavorské organizace opoziční sociálnědemokratické strany SPD Franz Maget dnes před hlasováním vyslovil domněnku, že i poslanci CSU dnes budou pro Seehofera hlasovat „se zaťatou pěstí v kapse“.