Kim Čong-il údajně rozhoduje o státních záležitostech z nemocničního lůžka

Tokio - Severokorejský vůdce Kim Čong-il je možná hospitalizován, ale pravděpodobně je schopen nějakým způsobem rozhodovat o státních záležitostech. Prohlásil to dnes japonský premiér Taró Aso s odvoláním na zpravodajské služby různých zemí.

„Podle různých zpravodajských služeb je Kim nyní pravděpodobně v nemocnici a jeho zdravotní stav není nijak zvlášť dobrý. Je ale nepravděpodobné, že by nemohl vůbec činit rozhodnutí,“ řekl Aso v japonském parlamentu.

Kim Čong-il se od poloviny srpna neobjevil na veřejnosti, podle jihokorejských a amerických tajných služeb je důvodem mozková mrtvice, po níž severokorejský vůdce částečně ochrnul. Severokorejští představitelé však odmítají spekulace o jeho údajných zdravotních potížích. Oficiální média Severní Koreje odvysílala 4. října reportáž, která měla dokázat, že se Kim Čong-il objevil na veřejnosti. Experti však prohlásili, že zveřejněné záběry mohly být pořízené o několik měsíců dříve, což podnítilo další spekulace o Kimově zdraví.

Washington odstranil 11. října Severní Koreu z černé listiny zemí podporujících terorismus poté, co Pchjongjang přislíbil, že umožní kontrolu svých jaderných aktivit. Následně severokorejští diplomaté souhlasili se vstupem inspektorů do jaderných zařízení.