Katarální horečka není nebezpečná pro člověka

Lucemburk - V souvislosti s výskytem čtyř případů nezvyklého druhu katarální horečky krav na farmách v Nizozemsku zatím nehrozí vybíjení stád ani karantény. Ministři zemědělství Evropské unie ale vybízejí chovatele k opatrnosti. Nemoc nezpůsobuje hromadné úhyny a není nebezpečná pro člověka. Šířit by se zatím neměla, protože hmyz, který ji přenáší, není v tomto ročním období aktivní.

Nemoc škodí především tím, že zvířata mají nižší přírůstky a krávy méně mléka. Vnějšími příznaky jsou pak záněty v dutině ústní, nozdrách a očích s hnisavým výtokem a zvýšená teplota. Některým zvířatům zmodrá jazyk, proto se chorobě také říká bluetongue (modrý jazyk). Vyskytla se u krav, ale mohou ji mít i ovce, připomněla bruselská zpravodajka ČT Eva Hrnčířová.

Nemoc byla v Nizozemsku zaznamenána u čtyř krav na čtyřech různých farmách. Zjištěný typ 6 tohoto viru je běžný v Africe a Střední Americe, zatímco v Evropě je obvyklý typ 8. Na typ 6 v Evropě neexistuje vakcína. Odborníci EU proto nyní zkoumají, zda lze i evropských podmínkách očkovat dobytek vakcínami, které se používají v Africe a Střední Americe, jak by se případné očkování proti novému druhu nemoci financovalo a zda je možné vyvinout vakcínu na všechny typy nemoci. To by ale trvalo nejméně dva roky.

EU v současnosti přispívá na očkování dobytka proti katarální horečce typu 8. Evropská komise ve středu navrhla, že na vakcinaci poskytne na začátku příštího roku dalších 100 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun). Celková částka určená na ochranu před nemocí v příštím roce tak zřejmě vzroste na 160 milionů eur. Návrh komise ještě musejí schválit členské státy a Evropský parlament. V Česku by se očkování týkalo asi 1,2 milionu kusů hospodářských zvířat a české ministerstvo zemědělství v příštím roce na vakcinaci proti katarální horečce uvolní zhruba 150 milionů korun.

Katarální horečku přenáší hmyz. První případ nemoci typu 8 byl potvrzen v Nizozemsku 18. srpna 2006 u ovcí na čtyřech farmách v provincii Limberg nedaleko hranic s Německem a Belgií. V roce 2007 byla katarální horečka diagnostikována v Belgii, Německu, Španělsku, Francii, Británii, Itálii, Lucembursku, Nizozemsku, Švýcarsku a Dánsku. V lednu 2008 se nemoc vyskytla také v Česku, konkrétně na farmě Starý Rybník ve Skalné.