Za vraždu nevinných propustila Kolumbie 25 vojáků

Bogotá - Kolumbijská armáda propustila ze služby 25 vojáků včetně tří generálů a šestnácti důstojníků. Ti se podle závěrů vyšetřování podíleli na nevyjasněných vraždách 11 mladých mužů. Vojáci původně tvrdili, že šlo o rebely zastřelené v bitvě. Ukázalo se ale, že muži byli uneseni z Bogoty pod záminkou nabídky práce. Jejich těla se pak v srpnu našla v masovém hrobě na severovýchodě země nedaleko hranic s Venezuelou. Vojáci i velitelé jsou vyšetřováni na svobodě.

Podle BBC vojáci mrtvoly mladíků vydávali za důkaz svého úspěchu v boji s rebely. Generál José Joaquin Cortés, který je jedním z propuštěných důstojníků, ale veškerá obvinění odmítá. „Jsem stále naprosto přesvědčen o nevině svých lidí,“ řekl kolumbijskému rozhlasu.¨

Mezi propuštěnými vojáky jsou tři generálové, 11 plukovníků, tři majoři, kapitán, poručík a šest mužů bez vojenské hodnosti. Jejich jména oznámil šéf kolumbijských ozbrojených sil Freddy Padilla na tiskové konferenci, jíž se zúčastnil i ministr obrany Juan Manuel Santos a prezident Álvaro Uribe. Vyšetřování případu dospělo k závěru, že propuštění vojáci jsou vinni minimálně z nedbalosti, která zůsobila smrt nevinných lidí kvůli spolupráci příslušníků armády se zločinci.

Kolumbijský voják
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24