Izraelský voják Gilad Šalit zajatý Palestinci je prý v pořádku

Jeruzalém - Izraelský voják Gilad Šalit, kterého před více než dvěma lety zajali palestinští radikálové v pásmu Gazy, je podle egyptského prezidenta Husního Mubaraka v pořádku. Husní Murabak to uvedl v rozhovoru pro izraelská média s tím, že vyjednávání o Šalitově výměně za stovky Palestinců vězněných v Izraeli, což požaduje radikální palestinské hnutí Hamas, se zkomplikovalo kvůli nadcházejícím předčasným volbám v Izraeli.

Egyptský prezident je přesvědčen, že Palestinci rozhodně nezacházejí se Šalitem špatně, natož aby ho týrali. „Palestinci nejsou hloupí. Jistě mají důrazně na paměti, jaké by to mělo důsledky, kdyby ho (Šalita) zabili. Jak by mohli dosáhnout osvobození stovek svých vězňů, kdyby mu ublížili? Pokud by se mu cokoliv stalo, Izrael nepropustí ani jediného vězně,“ řekl Mubarak.

Husní Murabak:

„Podle informací, které mám k dispozici, se Giladu Šalitovi daří dobře. Nedávno dostal dopis a odpoví na něj.“

Egypt už několik měsíců hraje roli zprostředkovatele mezi Izraelem a Hamasem, který od loňského června kontroluje pásmo Gazy. Hamas požaduje za propuštění Šalita, který byl unesen v červenci 2006 při přeshraničním útoku komanda palestinských radikálů na vojenské stanoviště v Izraeli, propuštění 1400 Palestinců držených v izraelských věznicích.

Gilad Šalit obdržel díky intervenci Francie dopis od svých rodičů, oznámil v sobotu zajatcův otec Noam Šalit. Podle něj jde o první dopis předaný jeho synovi za více než dvouleté zajetí. Naproti tomu dovolil Hamas Šalitovi, který má také francouzské občanství, odeslat rodině už tři dopisy a jeden zvukový vzkaz.

Vyjednávání ale v poslední době ztížila politická situace v Izraeli, kde kvůli korupčním skandálům odstoupil v září premiér Ehud Olmert a jeho nástupkyni Cipi Livniové se nepodařilo sestavit nový koaliční kabinet. Zemi proto čekají předčasné parlamentní volby stanovené na 10. února.