Fossettovy ostatky zřejmě z místa neštěstí odtáhla divoká zvěř

Washington - Asi kilometr od místa ve východní Kalifornii, kde byl nalezen vrak letadla patřící americkému letci a milionáři Stevu Fossettovi, vyšetřovatelé nově objevili dvě kosti, které vypadají jako lidské. Našli tam také Fossettovy tenisky a řidičský průkaz. S odvoláním na místní úřady o tom dnes informovala agentura AP. Podle ní vyšetřovatelé pracují s teorií, že Fossettovy ostatky mohla z místa nehody odtáhnout divoká zvěř.

Fossett zmizel před rokem při letu nad pouští v sousední Nevadě a letos v únoru byl úředně prohlášen za mrtvého. Vrak jeho letadla byl objeven na přelomu září a října ve výšce 3000 metrů, západně od města Mammoth Lakes v blízkosti pohoří Sierra Nevada a nedaleko hranic Kalifornie a Nevady.

Šerif okresu Madera County John Anderson ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, že kosti budou nyní poslány do laboratoře, jež by mohla zhruba do týdne určit, zda skutečně patřily Fossettovi. Také při předchozím prohledávání místa nehody byly nalezeny malé úlomky kostí.

John Anderson:

„To podporuje naši teorii, že zvířata Fossetta odtáhla pryč.“

Při analýze se ale ukázalo, že některé z nich nebyly lidské, další byly příliš malé na to, aby z nich mohli experti určit DNA. Podle Andersona byly na nově nalezených Fossettových teniskách a jeho řidičském průkazu objeveny otisky zvířecích zubů.

  Tehdy třiašedesátiletý Fossett vzlétl sám 3. září 2007 z odlehlého ranče na krátký vyhlídkový let nad nevadskou pouští, z něhož se ale už nevrátil. Na svůj let se vydal bez padáku. Úřady vzdaly pátrání začátkem letošního roku.

Milionář a dobrodruh Fossett má za sebou řadu ojedinělých výkonů; jako první například sám obletěl Zemi v balonu v roce 2002 a v letadle v roce 2005. V roce 2004 objel svět i po vodě s posádkou na katamaránu Cheyenne.

V témže roce překonal světový rekord pro vzducholodě. Zdolal více než 400 horských vrcholů, včetně nejvyšších hor šesti kontinentů, přeplaval kanál La Manche. Na svém kontě má 116 rekordů v letu balonem, letadlem a vzducholodí, v bezmotorovém létání a v jachtingu.