Obamova předvolební šmouha: Jeho teta údajně žije v USA nelegálně

Washington - Keňská teta demokratického kandidáta na úřad prezidenta Spojených států Baracka Obamy údajně žije v USA nelegálně. Imigrační soudce před čtyřmi lety zamítl její žádost o azyl, zjistila agentura AP. Po odmítnutí žádosti dostala šestapadesátiletá Zeitouni Onyangová příkaz opustit Spojené státy. Dodnes však žije ve veřejném ubytovacím zařízení v Bostonu. Obama se k jejímu případu nevyjádřil. Podle posledních průzkumů Obama stále vede ve volebních preferencích.

Dosud není známo, z jakého důvodu byla žádost Onyangové o azyl zamítnuta. Její neuposlechnutí příkazu opustit Spojené státy může znamenat administrativní porušení amerického imigračního zákona. Tyto případy bývají řešeny mimo systém amerických trestních soudů. Experti se domnívají, že podobných imigrantů je ve Spojených státech více než deset milionů.

Obama se během své volební kampaně o Onyangové nezmiňoval. Mluvčí amerického imigračního úřadu se k případu odmítla vyjádřit. AP však uvádí, že se jedná o velmi citlivý případ a podle toho k němu americké úřady přistupují. Volby nového prezidenta Spojených států čekají Ameriku 4. listopadu.