Dálnice do Košic ohrožena, soukromí investoři možná nebudou mít peníze

Košice - Světová finanční krize může zkomplikovat výstavbu dálnic na Slovensku; momentálně jde hlavně o dálnici do Košic. Vláda premiéra Roberta Fica přiznala, že právě kvůli finanční krizi by soukromí investoři, se kterými se počítá, mohli mít problémy se získáním úvěrů od bank.

Slovenský premiér přitom sliboval, že dálnice spojí západ a východ země v roce 2010. Slavnostní přestřihávání pásky, plánované před volbami, je ale zřejmě ohrožené. „Já se neobávám předražení, já se bojím, že do toho banky nepůjdou vůbec,“ říká Robert Fico. 

Výstavba dálnic na Slovensku má podle odhadů stát přes sto miliard korun. Bankovní analytici se proto obávají, že je v dnešní době nereálné dát takovou sumu dohromady. „Přefinancovat takový objem by bylo komplikované i před vypuknutím krize,“ vysvětluje ekonom Tatra banky Juraj Valachy.

Sen mnohých motoristů - 120 kilometrů dálnic postavených v příštích dvou letech, se tak opět vzdaluje. Premiér Fico ale ubezpečuje, buldozéry na stavbách se nezastaví. Pokud by na výstavbu investorům banky nepůjčily, stát by mohl žádat peníze ze soukromých důchodových fondů. Ficova vláda by také mohla vyčlenit peníze ze státního rozpočtu nebo se obrátit na Brusel.