Ozbrojenci unesli v Afghánistánu francouzského humanitárního pracovníka

Kábul - Neznámí ozbrojení radikálové unesli v Kábulu francouzského humanitárního pracovníka. Navíc ozbrojenci zastřelili člena afghánské rozvědky, který se pokusil Francouze před únosci zachránit. V posledních 14 dnech zabili talibanští extremisté v Kábulu dvě britské humanitární pracovnice. Cizince i zámožné Afghánce unášejí zločinecké skupiny většinou kvůli vidině zisku tučného výkupného.

„Dnes v 9:15 místního času unesli tři muži v Baháristánu francouzského zaměstnance evropské nevládní organizace,“ prohlásil mluvčí afghánského ministerstva vnitra. „Afghánec, který se mu snažil pomoci a pustil se do boje s útočníky, byl zabit,“ dodal. Únos potvrdilo i francouzské ministerstvo zahraničí.

Francouzského humanitárního pracovníka přepadli útočníci, když šel ještě s dalším cizincem po kábulské ulici. Zastavila u nich červená toyota a ozbrojenci se jednoho muže zmocnili, druhému se podařilo utéct. Jiná francouzská nevládní organizace ovšem uvedla, že Francouz jel v autě a únosci mu dalším vozem zatarasili cestu. Svědkem incidentu se stal řidič pracující pro afghánskou rozvědku, který projížděl kolem. Ten chtěl napadenému Francouzi pomoci, radikálové ho ale zastřelili.      

Strýc zastřeleného muže: Zabili ho pěti kulkami

Strýc zastřeleného muže, který svého synovce na cestě doprovázel, agentuře AFP popsal: „Synovec popadl zbraň jednoho z únosců. Ostatní útočníci na něj ale vystřelili pět kulek. V tu chvíli jeden cizinec utekl, druhého se únosci zmocnili a odvlekli ho do auta, strašně do něj přitom kopali.“

Uneseným byl dvaatřicetiletý Dany Egreteau, který v Afghánistánu působil jako pracovník francouzské nevládní organizace zaměřené na vzdělávání. Do země přitom přijel teprve před týdnem.

Po únoscích nyní afghánské úřady usilovně pátrají. Jaký byl motiv únosu, se zatím ještě neví. Většinou ale ozbrojenci patřící k radikálním islamistickým hnutím unášejí cizince kvůli výkupnému. Za posledních pět let byly v Afghánistánu uneseny desítky cizinců a stovky Afghánců. Většinu z nich únosci po zaplacení výkupného propustili, zároveň ale roste počet zabitých rukojmí. V telefonátu s agenturou AFP ale Talibanci údajně popřeli, že by měli něco společného s dnešním únosem.

Násilí proti cizincům v Afghánistánu se v poslední době stupňuje. Dnešní únos se stal jen deset dní poté, co v Kábulu přišli o život britský a jihoafrický občan. Před dvěma týdny byl v Afghánistánu zastřelen britský humanitární pracovník.  

Afghánská policie
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24