Severní Korea staví základnu pro odpalování údernějších raket

Soul - Severní Korea buduje na svém západním pobřeží poblíž hranice s Čínou novou raketovou základnu, odkud bude možné odpalovat rakety s větším doletem, než tato komunistická země doposud otestovala. Informovalo o tom dnes jihokorejské ministerstvo obrany.

Ministr obrany Jižní Koreje I Sang-hui dnes oznámil parlamentu, že stavba nové základny v Tongčchangri na západním pobřeží KLDR asi 50 kilometrů od čínských hranic byla započata před osmi lety a je nyní z 80 procent hotová.

Ministr vyjádřil přesvědčení, že základna je určena k odpalování větších střel, než jsou rakety rozmístěné v současném severokorejském odpalovacím zařízení Tepodong na východním pobřeží KLDR.

Podle jihokorejských médií Severní Korea již na základně provedla test motorů pro raketu dlouhého doletu. Raketový program Pchjongjangu budí, podobně jako jeho jaderný program, v regionu značné obavy.

Svůj první jaderný test KLDR uskutečnila v říjnu 2006. Předpokládá se, že země má dostatek plutonia k výrobě až osmi atomových bomb, zatím ale podle všeho nemá technologie, aby dokázala odpálit raketu s jadernou hlavicí.

Zbrojní arzenál Severní Koreje

Severní Korea má zbrojní arzenál čítající na 800 balistických raket a v červenci 2006 odpálila svou pravděpodobně nejvyspělejší střelu dlouhého doletu Tepodong-2 s doletem 3500 až 4500 kilometrů, který může být v závislosti na použitých motorech rozšířen až na 7000 kilometrů. Střela, která by zřejmě mohla zasáhnout americkou základnu na ostrově Guam a americké státy Aljašku a Havaj, ale ještě nebyla odzkoušená. Raketa totiž krátce po startu spadla do moře.