Dvacet lidí uhořelo v autobusu u německého Hannoveru

Berlín - Dvě desítky lidí zahynuly dnes večer při požáru autobusu na dálnici u severoněmeckého Hannoveru. Podle německé policie se dvanácti lidem podařilo z hořícího vozidla uniknout. Z výsledků prvních šetření vyplývá, že za vznícení autobusu je zřejmě odpovedný neopatrný cestující, který si zapálil cigaretu na toaletě. Tragédie je nejvážnější nehodou autobusu v Německu za posledních 16 let.

„Zřejmě si nějaký pasažér během zastávky krátce před nehodou zapálil cigaretu a neuhasil nedopalek. Krátce na to se z kabiny toalety začal valit kouř. Když cestující otevřeli dveře, požár se rozšířil do kabiny vozu. Během několika sekund se vozidlo ocitlo v plamenech,“ napsal ve svém internetovém vydání místní deník Hannoversche Allgemeine Zeitung.

Řidič zastavil hořící autobus na odstavném pruhu. Pro většinu starších cestujících, kteří se do Hannoveru vraceli z jednodenního zájezdu, bylo ale příliš pozdě. Policisté podle pozice mnoha mrtvol usuzují, že se lidé snažili zoufale dostat k východu z vozu.

Jejich zuhelnatělá těla je těžké identifikovat. Zatím nebyla ani všechny vyproštěna z vraku autobusu. K dispozici není ani kompletní seznam pasažérů, protože se do poslední chvíle před odjezdem měnil.

Nehodu přežilo jen dvanáct lidí. Těm se z hořícího autobusu podařilo uniknout. Tři z nich byli hospitalizováni s vážnými popáleninami, další utrpěli lehčí zranění nebo se ocitli v šoku. Na místo nehody přijelo více než 150 záchranářů, policistů a hasičů.

Důsledné prošetření celé nehody požaduje především ministr dopravy Wolfgang Tiefensee. Podle něj je třeba prověřit, zda byly respektovány všechny bezpečnostní normy.

/*json*/{"map":{"lat":51.944264879,"lng":11.4038085938,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":52.368891706026,"lng":9.73388671875,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/