Obama vítězí v klíčové Pensylvánii, podle odhadů získal 174 volitelů z 270 potřebných

Washington - Podle prvních odhadů výsledků prezidentských voleb v USA zvítězil demokrat Barack Obama ve státech Vermont, Maine, New Hampshire, Illinois, New Jersey, hlavním městě Washingtonu a především v klíčové Pensylvánii. Jeho republikánský protivník John McCain vítězí v Kentucky, Jižní Karolíně, Alabamě, Arkansasu, Západní Virginii, Georgii, Oklahomě a Tennessee. Vyplývá to z odhadů zveřejněných agenturou Reuters a televizní stanicí CNN. Sečten je zatím první milion hlasů.

Podle CNN Obama získal 174 volitelů, McCain 49

Podle odhadů zpravodajské televize CNN může zatím Obama počítat se 174 hlasy volitelů a McCain se 49 hlasy. Vítězný kandidát musí získat 270 volitelských hlasů.

Podle odhadů zpravodajských stanic NBC a ABC Obama získal i klíčovou Pensylvánii, která s 21 voliteli dala hlas i demokratovi Johnu Kerrymu ve volbách před čtyřmi lety. McCain porazil naopak Obamu v Georgii, kde doufali ve vítězství demokraté.

Nejsledovanější je hlavně vývoj v dalších klíčových státech Indianě, Floridě, Virginii, Ohiu a Severní Karolíně, kde předvolební průzkumy dopadaly těsně. Na Floridě zatím podle odhadů CNN vede Obama s 51 procenty, McCain jich má 48.

Jak uvedl zpravodaj ČT Martin Řezníček, členové volebního štábu Johna McCaina si navzdory pro ně negativnímu trendu volebních odhadů porážku nepřipouštějí a stále čekají, že se jej podaří zvrátit.

Volby v USA
Volby v USA