První dáma USA - ostřejší prezidentova polovička a madam reptavá

Washington - První dámou Spojených států se stala čtyřiačtyřicetiletá právnička a manželka nově zvoleného amerického prezidenta Baracka Obamy - Michelle Obamová. "Jsem statistická chyba. Černá holka vychovaná na chicagském South Side… Absolutně bych tady neměla být," prohlásila Michelle Obamová po dnešním vítězství svého manžela Baracka v amerických prezidentských volbách.

Její stoupenci ji prezentují coby novou Jackie Kennedyovou. Je mladá a elegantní. Čtyřiačtyřicetiletá Obamová je oceňována za svou inteligenci a vysloužila si přezdívku „ostřejší polovička“ senátora z Illinois. Její protivníci ji ovšem kvůli jejímu uštěpačnému humoru a vyjadřování obviňují z protiamerického smýšlení, z arogance a dokonce i z rasismu. Některá média ji překřtila na „madam reptavou“.    

Michelle Obamová musela v lecčem ustoupit, když její manžel zahájil tažení do Bílého domu, ale prosadila si i své požadavky - například to, že děti Malia a Sasha, kterým je deset a sedm let, uvidí otce alespoň jednou týdně. A také že Barack přestane kouřit. Což více méně splnil, jen příležitostně si vychutná jednu cigaretu.

Michelle chtěla Baracka dohodit své kamarádce   

Michelle Obamová se narodila a byla vychována v chicagské South Side, nejchudší čtvrti ve městě. Rodiče se dvěma dětmi bydleli v dvoupokojovém bytě. Michelle se podařilo dostat v roce 1981 na prestižní Princetonskou univerzitu, kde vystudovala sociologii.    

Po Princetonu nastoupila na právnickou fakultu Harvardovy univerzity a poté se stala právničkou v Chicagu. Tam se setkala s mužem, jenž se později měl stát jejím manželem. Měla ho jako o něco staršího stážistu na starosti. „Panebože, černoch a ještě k tomu takový, co pochází z Havaje? Hned jsem snížila laťku svých očekávání,“ líčila Obamová vzpomínky na první setkání. Chtěla prý Baracka dohodit některé ze svých kamarádek, ale on trval na rande s ní. V roce 1992 se vzali. Obamovi mají dvě dcery - Maliu Ann (1999) a Sashu (2001).

Po jejich sňatku v roce 1992 opustila Michelle soukromý právnický sektor a začala pracovat na radnici v Chicagu a poté v univerzitní nemocnici, kde je nadále viceprezidentkou pro vztahy s veřejností.   

Během předvolební kampaně byla jednou z hlavních opor svého manžela, poskytla stovky rozhovorů médiím a svým chraptivým hlasem přednesla řadu projevů před početnými zástupy lidí. „Můj manžel bude mimořádným prezidentem,“ předpovídá teď.