Voliči v několika státech USA zakázali sňatky homosexuálů

New York - Ve Spojených státech se také hlasovalo ve více než 150 místních referendech ve 33 státech USA. Občané se vyslovili mimo jiné pro zákazy sňatků osob téhož pohlaví, odmítli zákazy interrupcí, povolili užívání marihuany ze zdravotních důvodů a podpořili lékařsky asistovanou sebevraždu.

V Arizoně, na Floridě a nakonec i v Kaliforni prosadili voliči v referendu do ústavy dodatek, který zakazuje sňatky homosexuálů. Text totiž definuje jako manželství spojení dvou osob různého pohlaví. V Kalifornii hlasovalo pro tuto definici 52,1 procenta voličů. Kalifornské referendum je považováno za nejvýznamnější z obdobných, protože v tomto státě využilo povolení homosexuálních sňatků soudem již na 18 tisíc párů a jejich právní situace je nyní zpochybněna. Kalifornský ministr spravedlnosti Jerry Brown ale ujistil znepokojené, že tyto svazky zůstanou platné a změnit to bude moci pouze opačné rozhodnutí soudu.

Voliči v Coloradu odmítli návrh, aby v ústavě byl život člověka definován od okamžiku početí, což by znamenalo, že umělý potrat se rovná vraždě. S úplným zákazem interrupcí nesouhlasili ani občané v Jižní Dakotě, zákrok je tam ale povolen jen v případě znásilnění, incestu nebo vážného ohrožení zdraví matky.

Referendum v Michiganu povolilo užívání marihuany pacienty, jimž to doporučí lékaři. Zdravotní důvody budou nyní teď argumentem, kterým se budou moci před soudem bránit lidé obžalovaní ze zneužívání marihuany.

Ve státě Washington prošel návrh na legalizaci lékařsky asistované sebevraždy. Nevyléčitelně nemocní občané tohoto státu budou moci žádat na lékaři, aby jim poskytl smrtelný jed. Podmínkou je, že jim podle lékařských závěrů nezbývá více než půl roku života. Obdobný zákon platí od roku 1997 i v Oregonu.

Schválení v referendu ještě neznamená, že návrhy definitivně platí. K tomu bude třeba, aby příslušné zákony a změny v ústavách schválily parlamenty jednotlivých států.