Smlouva mezi Irákem a Spojenými státy se zatím pouze rýsuje

Bagdád - Spojené státy předaly Iráku konečnou verzi smlouvy, která upravuje přítomnost amerických vojáků v zemi od příštího roku. Rámcově se obě strany domluvily už v říjnu. Bagdád ale požadoval několik změn - některé z nich Washington údajně odmítl. Nová smlouva stanovuje, že Američané mají z Iráku odejít do konce roku 2011. O delší pobyt by je musel Bagdád požádat.

Irácká vláda dnes oznámila, že dostala americkou odpověď na požadované změny v chystané americko-irácké bezpečnostní dohodě. USA prý přistoupily jenom na některé irácké požadavky.

USA a Irák dokončují jednání o nové bezpečnostní dohodě, která má stanovit podmínky pro působení americké armády v Iráku od příštího roku. Irácká strana si v říjnu vyžádala k již dohodnutému textu změny, které americká vláda posoudila a poslala teď do Bagdádu zpět. Podle iráckých diplomatických zdrojů ale Američané některé irácké návrhy zamítli.

Dohoda stanovuje, že mají Američané z Iráku odejít do konce roku 2011, pokud je Bagdád nepožádá, aby zůstali déle. Staví také vojáky, kteří nebudou ve službě, pod irácký zákon.

Oponenti chtějí z dohody vyškrtnout možnost prodloužení mandátu amerických sil, zpřísnit podmínky uplatnění iráckého zákona na americké vojáky a vložit bod, který zakáže Američanům útočit z Iráku na jakéhokoli iráckého souseda.

Rok 2011 jako nejzazší termín odchodu amerických jednotek z Iráku ale nemusí platit už ani ve Washingtonu, protože zvolený prezident Barack Obama chce vojska z Iráku stáhnout do léta 2010. Obama se funkce ujme 20. ledna, kdy už současné podmínky působení cizích vojsk v Iráku nebudou platné.