Švýcarsko vrací Itálii vzácné archeologické památky

Basilej - Rozsáhlou kolekci starožitností uskladněnou ve skladištích patřících dvěma basilejským obchodníkům s uměním, kterou zabavila švýcarská policie v roce 2001, vrací švýcarské úřady Itálii. Jedná se o 4 400 vzácných historických artefaktů ukradených z italských archeologických nalezišť. Oznámila to dnes v Basileji místní prokuratura. Podle jejího mluvčího Markuse Melzla jde o keramiku, figurky, bronzové předměty a další starobylé umělecké památky či někdejší předměty denní potřeby datované až do období 2 000 let před naším letopočtem.

Hodnotu sbírky odhadl Melto na několik milionů švýcarských franků, jejich skutečnou cenu by podle něho ale stanovil pouze prodej na černém trhu, protože jinak jde o legálně neprodejné památky.

Kolekce zahrnuje například několik bohatě zdobených váz, takzvaných kráterů, rozměrných nádob užívaných kdysi při opulentních hostinách k mísení vody a vína. Tyto keramické předměty byly ukradeny z hrobek vybudovaných pro příslušníky bohaté společenské třídy mezi pátým a třetím stoletím před naším letopočtem.

Jedna z nádob vypadající jako keramická maska ženské tváře si dokonce uchovala původní výzdobu z vodou rozpustných barev, kterou jí prastarý umělec vtiskl někdy kolem roku 300 před naším letopočtem.

Po zabavení starožitností začala vleklá právní válka, kterou se oba antikváři snažili u soudů získat souhlas k vrácení majetku. Obchodníci prohráli a nyní směřuje cenný náklad zpět do Itálie.

Totožnost obchodníků švýcarské úřady nesdělily, oba jsou ale vyšetřováni ve Švýcarsku i v Itálii. O rozsahu zabavené kolekce svědčí fakt, že k její přepravě musely úřady najmout tři kamiony i s vleky.

Víc než polovina předmětů pochází z nalezišť v Puglii na jihovýchodě Itálie. Nálezy z této oblasti jsou ve světě mimořádně vyhledávané, protože právě tato část Itálie byla v dávné minulosti pod silným vlivem starých řeckých civilizací.