Obama pořádá první povolební tiskovou konferenci

Chicago - Svou první tiskovou konferenci po vítězství ve volbách prezidenta USA pořádá dnes Barack Obama. Ještě před ní se chce setkat se svými poradci. Schůzka přichází v době, kdy příští prezident Spojených států začíná sestavovat svůj budoucí kabinet. Neočekává se, že by Obama oznámil celé složení své vlády, některá jména ale už známá jsou. Funkci personálního šéfa Bílého domu přijal kongresman z Illinois Rahm Emanuel.

V čele týmu pro přebírání moci bude stát John Podesta, personální šéf Bílého domu za někdejšího prezidenta Billa Clintona. Mezi své nejtěsnější spolupracovníky si příští prezident vybral svoji dlouholetou důvěrnici, chicagskou právničku Valerii Jarrettovou a šéfa své senátní kanceláře Peta Rouse.

Obama a jeho žena Michelle se příští pondělí setkají s dosluhujícím prezidentem Georgem Busem a jeho chotí Laurou. Projednají témata jako je finanční krize nebo válka v Iráku a také si prohlédnou prostory Bílého domu.

Před tiskovkou porada s podnikateli

Ještě před tím se setká se svými předními ekonomickými poradci a se zástupci podniků, aby s nimi projednal možné postupy při řešení hospodářské krize.

Podle CNN by nově zvolený prezident mohl oznámit alespoň jméno svého tiskového mluvčího. V této souvislosti se mluví především o Robertu Gibbsovi, který byl komunikačním šéfem Obamovy předvolební kampaně.

Moc se v USA předává dlouho a pečlivě

Proces předávání moci se potají připravuje už asi rok. Úkolem pracovní skupiny pro období předávání moci je co nejlépe se seznámit se stavem a aktuální problematikou nejvyšších státních úřadů a připravit se na plynulé převzetí odpovědnosti za jejich chod, včetně výběru kandidátů na vládní posty a vyškolení nových vysokých úředníků. Tým také připravuje vládní agendu a prezidentův program na prvních 100 dnů vlády.

Obamovi lidé se tak chtějí vyvarovat zmatků, které provázely nástup Billa Clintona do úřadu po volbách v roce 1992. Tehdy byla mimo jiné nominována na ministryni spravedlnosti Zoe Bairdová, u níž se záhy ukázalo, že doma načerno zaměstnávala ilegální imigranty a neplatila za ně sociální pojištění.

Proces předávání moci se rozběhl na ministerstvech financí, obrany a zahraničí. Zejména pro resort financí je nynější období velmi důležité, protože řídí záležitosti kolem záchrany finančního systému, na niž stát vynaloží 700 miliard dolarů.

Se současným ministrem Henrym Paulsonem od vypuknutí krize těsně spolupracoval Timothy Geithner, o kterém se hovoří jako o vážném kandidátu na příštího ministra. Právě jeho angažmá v řešení nynější situace ho podle médií činí jedním z nejvíce pravděpodobných Paulsonových nástupců.

Po 40 letech se střídání v Bílém domě děje v době války. Nynější ministr obrany Robert Gates vyzval podřízené, aby neházeli klacky pod nohy Obamovým lidem a naopak jim byli maximálně nápomocní. V Pentagonu už jsou připravené kanceláře pro 50 poradců, které tam Obamův tým co nejdříve vyšle.

Další Obamovi spolupracovníci se nastěhují do ústředí zpravodajských služeb. Dnes poprvé také Obama a zvolený viceprezident Joe Biden dostali nejutajovanější zpravodajské informace, k nimž má jinak přístup jen prezident a jeho nejbližší okolí.

Hladký přenos moci slíbila také ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Osobně pro to udělá vše, co je v její moci, prohlásila na tiskové konferenci. Proces přechodu má pevná pravidla, která Kongres stanovil ve zvláštním zákonu schváleném v roce 2000.

Vládní úřad pro správu státního majetku vyčlenil pro Obamův tým kanceláře v centru Washingtonu o rozloze přes 11 000 čtverečních metrů, kam se údajně vejde na 500 lidí. Klíče od nich podle svého prohlášení úřad předal ve středu, den po volbách, představitelům Obamova štábu.

Na provoz přechodové skupiny v následujících 11 týdnech do Obamovy inaugurace už dříve Kongres určil přes 8,5 milionu dolarů ze státní pokladny. Formálně je tým s názvem Obama-Biden Transition Project neziskovou organizací zproštěnou placení federálních daní.

V poradním výboru, který má pomoci přechodovému týmu s plánováním, jsou lidé se zkušenostmi z Clintonovy administrativy, včetně bývalých ministrů Carol Brownerové, Williama Daleyho a Federika Peny. Členkou je i arizonská guvernérka a jedna z prvních Obamových příznivkyň Janet Napolitanová, o které údajně Obama uvažuje jako o příští ministryni spravedlnosti.