Ruský tisk varuje Evropu před svými raketami

Moskva - Ruský list Kommersant vzkazuje Evropě, že se má více bát skutečných ruských raket u Kaliningradu než hypotetických íránských raket. Píše se to v komentáři ke středečnímu vystoupení ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten pohrozil rozmístěním taktických raket Iskander u Kaliningradu odvetou za americký plán postavit protiraketový radar v Česku a umístit desítku protiraketových střel v Polsku.

Zdroj: www.blisty.cz Autor: Štěpán Kotrba

Kommersant odhaduje, že Iskander se může stát závažným argumentem v úvahách Evropanů, kteří by měli přehodnotit, jestli jim stojí za to obětovat svou národní bezpečnost globálním vojenskopolitickým ambicím USA.

Podle autora komentáře, šéfredaktora časopisu Moscow Defense Brief Michaila Barabanova, byly první rakety Iskander-M do výzbroje ruské armády zařazeny v roce 2005. Jejich dolet by jim z Kaliningradské oblasti umožnil zasáhnout celé Polsko, východní Německo a severní Čechy.

Předpokládá se, že odchylka od cíle v rozsahu jen několika metrů jim umožňuje konvenčními hlavicemi ničit i dobře chráněné cíle, včetně sil amerických protiraketových střel GBI. Rusko se také nikdy nezřeklo možnosti vybavit Iskandery i jadernými hlavicemi.

Po roce 2009 může bojový potenciál kompletů Iskander ještě zvýšit vysoce přesná podzvuková střela P-500, která nyní prochází zkouškami. Dolet těchto střel, považovaných za ruskou obdobu amerických střel Tomahawk, může přesáhnout 1000 kilometrů. Na odpalovací rampě Iskanderů by pak dvě balistické rakety vystřídalo šest střel P-500. Tato varianta se nyní nazývá Iskander-K.