V Česku vzniklo Národní centrum výzkumu polárních oblastí

Brno - Český výzkum v oblasti Arktidy a Antarktidy bude koordinovat Národní centrum výzkumu polárních oblastí, které vzniklo v Brně. Vytvořilo jej sedm institucí, jejichž zástupci působí v oblasti pólů. Česko má v Antarktidě Mendlovu polární základnu, druhá základna vzniká na severu v souostroví Špicberky. Český polární výzkum má tradici, kterou by mělo centrum rozvíjet, uvedl při podpisu smlouvy o vytvoření centra rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Centrum bude koordinovat práci vědeckých týmů na pólech a bude reprezentovat české polárníky v zahraničí. Vědci doufají v to, že jeho zřízení přispěje k tomu, že se pro tento výzkum podaří získat také více peněz na výzkum i provoz obou stanic.

K hlavním zakladatelům centra patří zřizovatel Mendelovy stanice, kterým je brněnská Masarykova univerzita, a dále Jihočeská univerzita, která vytváří základnu na Špicberkách. Na výzkumu v těchto oblastech se podílejí pracovníci Geologické služby ČR, různých ústavů Akademie věd ČR a společnosti Comenium.

Koordinace umožní lepší spolupráci vědců 

Rektor Jihočeské univerzity Václav Bůžek při podpisu dokumentu o vytvoření centra zdůraznil, že česká věda je sice významná, ale malá. Spolupráce všech institucí umožní, aby se vědci ve svých činnostech doplňovali, vysvětlil Bůžek.

„Vytvoření národního centra je důležitý počin. Má jej každá země, která působí v polárních oblastech,“ uvedl Pavel Prošek z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, který je jedním z tvůrců Mendlovy vědecké polární základny.